11 września 2014

Piosenki mojego dzieciństwa


Cześć!

Tak mnie dzisiaj naszło na wspominki, ale takie bardzo przyjemne. Mianowicie, piosenki mojego dzieciństwa. I nie mówię tu o czasach szkolnych, kiedy tworzyło się układy taneczne do kawałków Spice Girls i podkochiwało w Nicku Carterze z Backstreet Boys, ale o czasie, którego nie jestem w stanie konkretnie określić, a który kojarzy mi się z czasami jeszcze dawniejszymi, przed pójściem do szkoły, czasami pełnej beztroski i nieskończonej radości. Urodziłam się w 1987 roku, dlatego większość piosenek pochodzi z lat 80, kilka nawet zostało wydanych przed moim urodzeniem. Każda z nich jest dla mnie wyjątkowa i budzi we mnie bardzo pozytywne emocje. Umieszczając je gdzieś w pamięci kojarzą mi się szczęśliwe lata dzieciństwa, kiedy odwiedzaliśmy z rodzicami wujostwo w małej miejscowości Budowo, której chyba nawet nie ma na mapie. Muzyka i wino zawsze towarzyszyły tym wyjazdom, a ja i 2 mojego młodszego kuzynostwa przeżywaliśmy naprawdę fajne chwile. Jakie to piosenki?


1. Pet Shop Boys - Go West (1993)


To jedna z najmłodszych piosenek w zestawieniu, pamiętam, że kochałam tę Statuę Wolności i żołnierzyki, może stąd wzięło się moje marzenie o zwiedzeniu USA :) Za każdym razem, jak słyszałam tę piosenkę, leciałam do telewizora (o ile właśnie tam ona leciała).


2. Kaoma - Lambada (1989)


Jedna z moich ulubionych! Latynoamerykańskie rytmy właśnie wtedy musiały mi wejść w krew :) Mimo, że nie rozumiem ani słowa, za każdym razem uśmiecham się jak słyszę ten kawałek.


3. F. R. David - Words Don't Come Easy (1983)


Wielki hicior, do którego teledysk po raz pierwszy zobaczyłam dopiero rok temu! Gdybym poszła do teleturnieju, tę melodię odgadłabym po jednej nutce ;)


4. Zucchero & Paul Young - Senza Una Donna (1987)


Nie miałam pojęcia, jak brzmi tytuł tej piosenki! Pamiętam natomiast, że słysząc ten kawałek zawsze radośnie śpiewałam 'Sensa Madonaaaaaaaa' :D Tytuł znalazłam dzisiaj ;)


5. Universe - Wołanie Przez Ciszę (1991)


Jedna z dwóch polskich piosenek w mojej topliście. To jedna z tych piosenek, których się nie pamięta, ale jak się o nich sobie przypomni, to ma się ich ochotę wysłuchać natychmiast! Przynajmniej ja tak mam :) 


6. George Michael - Careless Whisper (1984)


Charakterystyczny saksofon na początku to znak, że nadchodzi piosenka, którą dobrze kojarzę. Jedna ze spokojniejszych tutaj, piękna, klasyczna, i dla mnie, radosna, mimo smutnego tekstu, ale to wiem dopiero teraz :)


7. Dave Stewart & Candy Dulfer - Lily Was Here (1989)


Skoro mowa o saksofonie, nie mogło zabraknąć tej kompozycji!


8. Stevie Wonder - I Just Called To Say I Love You (1984)


Cudowna, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Kojarzy mi się niesamowicie pozytywnie i po dziś dzień nóżka sama mi chodzi jak tylko ją usłyszę :)


9. UB40 - Kingston Town (1989)


Ten kawałek już w 100% kojarzy mi się z wakacjami w Budowie z rodziną, tak samo jak Red Red Wine, które tak a propos rodzice spożywali w nadmiernych ilościach (szczególnie szanowne mamusie :D).


10. Los Lobos - La Bamba (1987)


Oryginał co prawda pochodzi aż z lat 50, jednak TO jest zdecydowanie MOJA piosenka. Po 1 - królowała na liście Billboardu w tygodniu, w którym się urodziłam. To musi coś znaczyć. Po drugie, na imprezach, jak tylko zaczynali ją grać, byłam pierwsza na parkiecie (a to się nie zdarza!). Po trzecie, no przecież jest super :)


11. Fanatic - Czarownica (1990)


Rzeki przepłynąłem, góry pokonałem! Klasyka disco polo, które przecież królowało w czasach mojego dzieciństwa. Tę piosenkę kocham bardzo - chyba sobie ją zażyczę na pierwszy taniec, goście na pewno mieliby niezły ubaw :D


A Wy, z jaką piosenką kojarzycie swoje dzieciństwo?

8 komentarzy:

 1. Dodałaś tutaj dużo moich takich perełek :) Ale to jest niezwykłe jak takie piosenki potrafią zapaść w serce i nigdy z niego nie wyjść.
  Bardzo fajny pomysł na post!! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja dodałabym jeszcze La Bouche: Be my Lover :-) I kojarzą mi się jeszcze włoskie kawałki w stylu Italo Disco.. :-)
  Znam wszystkie kawałki które podałaś i faktycznie, kiedy je słyszę wspominam swoje dziecinstwo... Bardzo miłe uczucie :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak! Italo Disco też oczywiście pamiętam z dzieciństwa, ale wszystkiego nie da się umieścić na jednej liście :)

   Usuń
 3. Chcę w takim razie być świadkiem Twojego pierwszego tańca:D kawałki bardzo dobrze znane, miło było powspominać. Ja również uwielbiam Lambadę! Do dziś pamiętam, jak z moim R do niej tańczyliśmy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama nie chciałabym być świadkiem swojego pierwszego tańca, podejrzewam, że to będzie największy koszmar z całego ślubu ;)

   Usuń
 4. Lambada :) a z polskich, to my niedawno słuchaliśmy "Zakazany owoc" Krzysia Antkowiaka :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego nie mogę słuchać bo później chodzi mi po głowie przez 2 tygodnie ;) (albo krąży mi nad głową powinnam napisać :D)

   Usuń

TOP