jak kolory wplywaja na dziecko
Dzieci są szczególnie wrażliwe na wszelkie bodźce dochodzące ze środowiska zewnętrznego. Jednym z takich bodźców jest kolor, który może wpłynąć na nastrój, zachowanie, a nawet rozwój naszego dziecka! Jakich kolorów warto użyć w otoczeniu malucha, a jakich lepiej unikać, przeczytajcie poniżej.


Każdy kolor ma określoną temperaturę. Co ciekawe, większość kolorów może występować w tonacjach ciepłych i zimnych, w zależności od tego, z jakim kolorem zmieszamy ‘bazę’. Jedynym kolorem, który jest zawsze ciepły jest pomarańcz. 

Kolory ciepłe

Czyli takie jak czerwień, pomarańcz i żółć. Działają pobudzająco i energizująco.

Czerwony

Jest najcieplejszym kolorem. Bardzo mocno przyciąga uwagę i energizuje, ale w nadmiarze może powodować zbytnie pobudzenie, a tego dla malucha byśmy nie chcieli, szczególnie w porze spania. Dlatego też ten kolor najlepiej wprowadzać w akcentach, a nie, malując nim np. całe ściany.
Czerwony kolor powoduje przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia. Dlatego też polecany jest sportowcom, wg niektórych naukowców stymulując rozwój w tym kierunku. Jednakże, w nadmiarze może rodzić też agresję, powodować bóle głowy i spadki koncentracji, nie poleca się go dlatego jako kolor bazowy w pokoju małego ucznia.
jak kolory wplywaja na dziecko

Pomarańczowy

Jest bardzo niedocenianym kolorem we wnętrzach. Wprowadza bardzo pozytywną atmosferę, wnętrza z przewagą tego koloru są przyjazne i przytulne. 
Kolor pomarańczowy wspiera rozwój interpersonalny dziecka i odpowiada za wykształcenie cech socjalnych. Wspomaga rozwój pewności siebie i niezależności, jak i umiejętność współpracy. Jego nadmiar jednak to już zbyt duża stymulacja, dlatego też warto stosować go z umiarem.
jak kolory wplywaja na dziecko

Żółty

Żółty jest kolorem bardzo radosnym i energetycznym. 
Duża ilość tego koloru wpływa na zwiększone pobudzenie, dlatego lepiej postawić na akcenty w żółtym kolorze, które wspomagają koncentrację, zdolność zapamiętywania i myślenie emocjonalne. Co ciekawe, żółty kolor przyspiesza metabolizm! W nadmiarze jednak może spowodować, że nasze dziecko będzie odczuwało złość i będzie marudne.
jak kolory wplywaja na dziecko

Brązowy

Opracowując charakterystykę tego koloru nieźle się uśmiałam, dlatego pozwolę sobie przetłumaczyć fragment, który znalazłam w jednym ze źródeł:

Brązowy jest kolorem naszej ziemi, co sprawia, że jest to świetny kolor do pokoju dziecięcego. Jednakże, brązowy jest również kolorem… hmm… innych rzeczy, więc używaj go z rozwagą.Wybierz ciemną czekoladę lub delikatny beż. Unikaj odcieni pośrodku, ponieważ mogą wyglądać, cóż, gównianie. 😀

Dodam jeszcze, że zbyt dużo brązowego w pokoju może hamować kreatywność i sprawiać, że wnętrze będzie wyglądać ponuro. 
jak kolory wplywaja na dziecko

Kolory na pograniczu ciepłych i zimnych

Są to głównie róże i fiolety. Ich temperaturę określamy w zależności od tego, czy bazowy kolor ma więcej domieszki czerwieni czy błękitu.

Różowy

To nie przypadek, że małe dziewczynki uwielbiają róż! Jest to kolor wielce dla dzieci wskazany, łagodzi wszelkie fochy i uspokaja. Jednak w nadmiarze bądź w wersji bardzo nasyconej może stać się irytujący i powodować stres i niepokój. Dlatego też warto zestawić różowy z innym, neutralnym kolorem.
jak kolory wplywaja na dziecko

Fioletowy

Ten kolor najrzadziej występuje w naturze, dlatego też we wnętrzu stwarza wrażenie wyjątkowości i tajemniczości. Od dawna kojarzy się z królewskością i taki też klimat można stworzyć w pokoju używając odpowiedniego odcienia fioletu. Jasne fiolety, podobnie jak róż, mają działanie kojące. W zależności od odcienia, fiolet może nieść ze sobą dużo energii, jeśli zawiera czerwone tony, bądź jeszcze bardziej relaksować, mając tony niebieskie. Jest świetnym połączeniem charakterystyk obu tych kolorów bazowych.
Fiolet szczególnie wpływa na emocje – wzmaga wrażliwość, dlatego też przy wyjątkowo wrażliwym dziecku trzeba ograniczyć ten kolor do szczegółów. Wpływa dodatnio na ambicję, kreatywność i odczuwanie empatii.
jak kolory wplywaja na dziecko

Kolory zimne

Czyli wszelkie odcienie zielonego i niebieskiego. Uspokajają nas i koją zmysły. Jeśli jednak użyjemy kolorów zbyt ciemnych, będą one przygnębiające i nie będą zachęcać do dłuższego pobytu w takim pokoju. W takich przypadkach warto zestawić je z cieplejszymi barwami neutralnymi, miękkimi tkaninami i dodatkami.

Niebieski

Na kole barw leży naprzeciwko czerwonego – nie bez powodu. Jest to kolor typowo zimny, jednak polecany we wnętrzach, o ile jego odcień będzie miał odpowiednią tonację. Odpowiednią, to znaczy taką, która nie będzie wpadała zbytnio w szarości, ponieważ może to sprawiać wrażenie smutnego wnętrza. 
Niebieski wzmaga produktywność, ale nie powinien być używany w pokoju niejadka – dlatego, że hamuje apetyt, nie używajmy też niebieskich talerzy. Kolor ten polecany jest wtedy, gdy dziecko ma skłonności do przegrzewania lub gdy mieszkamy w tropikalnym klimacie – stymuluje ochładzanie organizmu, zmniejsza ciśnienie i spowalnia rytm serca. Ponieważ niebieski ma działanie uspokajające i odprężające, warto przemyśleć urządzenie pokoju w tym kolorze dziecku, które ma problemy ze snem bądź agresją. W pokoju malucha kolor niebieski powinien być jasny i nasycony.
jak kolory wplywaja na dziecko

Zielony

Zielony jest kolorem, który jest szczególnie polecany we wnętrzach – zawsze się sprawdza. Ma działanie uspokajające, relaksujące, daje poczucie świeżości we wnętrzu (oczywiście, jeśli nie użyjemy zgniłego odcienia).
Wspomaga procesy związane z myśleniem oraz pozytywnie wpływa na koncentrację – dlatego też jest świetnym wyborem do pokoju ucznia, Co ciekawe, może stymulować prędkość czytania i zrozumienie tekstu. U młodszych dzieci zielony pomaga zasnąć, koi nerwy i tworzy zdrowe środowisko do wzrostu i rozwoju. Przy zielonym nie ma potrzeby ograniczania się, ponieważ nie wywiera negatywnego wpływu na organizm!
jak kolory wplywaja na dziecko

Kolory neutralne

Czyli biel, szarości i czerń. Są neutralne, jednak ich temperatura jest zdecydowanie chłodna. Oprócz czarnego, stanowią świetną bazę do tworzenia klasycznego, pięknego wnętrza.

Biały

Biały jest idealny jako baza do tworzenia wszystkich pomieszczeń. Wygląda czysto, wręcz sterylnie i anielsko.
Jeśli zdecydujemy się stworzyć całkowicie biały pokoik, może to wpływać na rozwinięcie cechy skrytości u naszego dziecka. Ponieważ biel sama w sobie nie niesie żadnych emocji, warto zestawić ją z innymi, bardziej wyrazistymi barwami.
jak kolory wplywaja na dziecko

Szary

Pomimo, że szary znakomicie komponuje się w większości wnętrz, należy z nim bardzo uważać. Jak się czujecie w deszczowy, pochmurny dzień? No właśnie. Tego chcemy uniknąć 🙂 Dlatego warto więc wybierać szarości jasne i mimo wszystko radosne, łącząc je z żywymi barwami.
Szary pomaga w rozwoju emocjonalnym, niestety rozwijając też emocje związane z poczuciem smutku i samotności. Odpowiada również za lepszy rozwój intuicji.
jak kolory wplywaja na dziecko

Czarny

Jest wyborem dość kontrowersyjnym jeśli chodzi o pokój dziecięcy, natomiast i takie się zdarzają! W połączeniu z bielą i akcentem kolorystycznym możemy uzyskać naprawdę ciekawy efekt. Sam w sobie czarny jest kolorem dość przytłaczającym, dlatego trzeba używać go we wnętrzach z głową. Zielone światło mają szczególnie ci, którzy w pokoju posiadają dobre, naturalne oświetlenie i duże okna. 
Czarny kojarzy się z siłą i autorytetem i takie emocje wzbudza również u dzieci. Należy unikać używania zbyt dużej ilości czerni w pokoju dziecięcym, gdyż może to wywoływać stany depresyjne, uczucie smutku, samotności i roztargnienie. 
jak kolory wplywaja na dziecko
Oczywiście to, jak postrzegamy dany kolor jest kwestią wysoce indywidualną, związaną z naszym charakterem, preferencjami, doświadczeniami czy nawet kulturą. Warto jednak wiedzieć, jakie konsekwencje może mieć nadmiar danego koloru w otoczeniu dziecka i zmodyfikować nasze wnętrze tak, aby jak najbardziej wspierać pożądane przez nas cechy.

Zdarzyło Ci się kiedyś pomyśleć o tym, jak kolory wpływają na Twoje dziecko? Przemawia do Ciebie coś takiego jak psychologia koloru? Jakie kolory preferujesz w pokoju dziecięcym?

Źródła:
http://projectnursery.com/2010/03/how-color-affects-your-baby/#
http://nursery.about.com/od/Color-Palettes/a/Color-Psychology.htm
http://www.houzz.com/ideabooks/16866284/list/kids-room-color-wisdom-how-colors-affect-behavior
http://thestir.cafemom.com/baby/151927/the_color_of_your_babys%22
http://www.squidoo.com/best-nursery-colors-for-child-development
Zdjęcia:
http://www.pinterest.com/

(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‘create’, ‘UA-92187595-1’, ‘auto’);
ga(‘send’, ‘pageview’);

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ