Kreatywne Mamy: Bajka, której akcję tworzycie sami - Bajkopis
Dziś w moich skromnych progach mam przyjemność gościć Mamę, która wymyśliła coś naprawdę innowacyjnego! Książeczka modułowa, bo to o niej mowa, to absolutny hit i coś, czego brakowało na  dziecięcym rynku wydawniczym. Jej pomysłodawczyni to Kasia Zych, z zawodu doradca marketingowy, mama małego Natana, który uwielbia bajki i uwielbia je współtworzyć 🙂 Kasia stworzyła bloga Bajkopis, który przekształcił się w mini-wydawnictwo. Jestem dumna, że Polki wpadają na takie świetne pomysły!

Momo i Kiki to pierwsza na rynku bajka modułowa – chroniony prawem patentowym zestaw składający się z książeczki dla dzieci, do której dołączone są ilustrowane karty z fragmentami bajki. Wnętrze książki można dowolnie zmieniać, wypełniając przeznaczone do tego miejsca kartami dołączonymi do zestawu, tworząc tym samym bajkę na bardzo różne sposoby. Bajki modułowe nie znudzą się ani dzieciom, ani rodzicom, a sama książeczka i możliwość jej modyfikowania i tworzenia różnego przebiegu historii rozwija kreatywność dziecka oraz doskonali umiejętność łączenia elementów w całość. Nasze smocze bajki to doskonały sposób na aktywne tworzenie wraz z dzieckiem książeczki, która będzie jedną z pierwszych inspiracji do czytania.

Krok za krokiem, mały krok… tu jest chyba jakiś smok! I to nawet nie jeden, ale dwa!

„Momo i Kiki” to wyjątkowa bajka modułowa, w której dziecko samodzielnie decyduje o kolejności zdarzeń. Poznając przygody dwóch małych smoków, maluchy odkryją wartość wspólnej zabawy, przyjaźni oraz współpracy.

W zestawie znajduje się makieta książeczki oraz 30 kart z fragmentami rymowanej bajki do samodzielnego układania, dzięki którym radość tworzenia nigdy się nie kończy. To fantastyczna zabawa dla najmłodszych i znakomity pomysł na kreatywny prezent. Zestaw „Momo i Kiki” jest polecany dla dzieci w wieku 2+. Można go zamówić w e-sklepie naszej Kreatywnej Mamy.

Kreatywne Mamy: Bajka, której akcję tworzycie sami - Bajkopis
Kreatywne Mamy: Bajka, której akcję tworzycie sami - Bajkopis
Kreatywne Mamy: Bajka, której akcję tworzycie sami - Bajkopis
Kreatywne Mamy: Bajka, której akcję tworzycie sami - Bajkopis

A oto historia Kasi i jej pomysłu:

Skąd wziął się pomysł na bajkę modułową?

Inspiracji do stworzenia bajek dostarczył mi mój synek, dla którego od zawsze wymyślałam różne bajeczki, rymowanki. Od zawsze też dużo czytaliśmy. Od kiedy zaczął mówić, na tyle, aby być nie tylko odbiorcą bajki, ale również uczestniczyć w jej opowiadaniu czy czytaniu, zauważyłam, że wielką radość sprawia mu dodawanie czy zmienianie szczegółów bajki. Pewnego dnia wymyśliliśmy wspólnie bajkę o smokach. „Na szybko” na małych kartkach, które miałam akurat pod ręka narysowałam kilka prostych obrazków i zaczęliśmy opowiadać smocze przygody. Mój synek zaczął przekładać w różnej kolejności te nasze „ilustracje”, i to wtedy właśnie pojawiła się myśl, że tak mogłaby wyglądać bajka… Pomysł na formę bajki dojrzewał kilka tygodni, a im dłużej rozważałam możliwość stworzenia bajki, którą dzieci będą mogły samodzielnie układać, tym bardziej chciałam wdrożyć go w życie.
Kreatywne Mamy: Bajka, której akcję tworzycie sami - Bajkopis

Czy napotkałaś jakieś trudności w realizacji projektu? Czy zdarzył się moment, w którym miałaś ochotę rzucić wszystko i nie zajmować się więcej swoim pomysłem?

Trudności było naprawdę wiele, a sama realizacja pomysłu zajęła półtora roku. Od samego początku byłam pewna, że bajkę chcę wydać samodzielnie. Wymagało to ode mnie kilku miesięcy przygotowań, dokładnego rozeznania na rynku wydawniczym, ale również znalezienia wykonawców, gotowych podjąć się realizacji niestandardowego projektu. Szybko okazało się, że to, co byłoby łatwe do wyprodukowania np. w Chinach, u nas w Polsce już niekoniecznie. A ja postanowiłam sobie, że bajki powstaną „u nas” z dbałością o każdy szczegół i w pełni bezpieczne dla maluchów. Chciałam również zapewnić ochronę samego pomysłu, więc kilka tygodni upłynęło mi na żmudnym przygotowaniu zgłoszenia patentowego. Kiedyś spotkałam się ze stwierdzeniem, że wprowadzając nowy produkt na rynek z dużym prawdopodobieństwem błędnie oszacujesz przynajmniej jedną z trzech kwestii: potencjał pomysłu, czas lub budżet. W przypadku mojego projektu koszty produkcji okazały się dużo wyższe niż początkowo założyłam. Dlatego zdecydowałam się na realizację kampanii w ramach platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl. Okazało się, że oprócz mnie wiele osób uwierzyło w powodzenie projektu, a dzięki zebranym środkom udało się finalnie wydać bajkę. Mimo tych trudności ani przez moment nie zwątpiłam w sens realizacji pomysłu, wręcz przeciwnie. Poza tym prawie codziennie mój synek pytał „Mamo, a kiedy dzieci dostaną nasze bajki?”

Jakie są Twoje najbliższe plany związane z biznesem, czy powstaną jakieś nowe
książeczki?

Od początku wiedziałam, że wydanie „Momo i Kiki” to dopiero początek wydawniczego projektu. Na realizację czekają kolejne pomysły. Pod koniec wakacji ukaże się „Jeżobranie” ­ kartonowa książeczka z najbardziej najeżoną rymowanką na świecie ;), a tak zupełnie poważnie – z jedną z pierwszych napisanych przeze mnie dla synka rymowanek, którą darzę wielkim sentymentem. Ostatnia w tym roku bajka ukaże się późną jesienią – zdradzę tylko, że będzie idealnym świątecznym prezentem dla każdego malucha.
Kreatywne Mamy: Bajka, której akcję tworzycie sami - Bajkopis
Kreatywne Mamy: Bajka, której akcję tworzycie sami - Bajkopis

Jak łączysz macierzyństwo z realizacją swoich biznesowych planów i obowiązków? Czy synek jest częścią projektu i pomaga mamie w pracy?

Synek od początku jest częścią projektu. To on wymyślił imiona smoków, często chce pomagać w przygotowaniu bajeczek do wysyłki. A najbardziej lubi oglądać zdjęcia naszych małych czytelników na Instagramie – zawsze wypytuje mnie o to, jak mają na imię dzieci, które mają smoczą bajkę 🙂 Wspólnie prowadzimy również spotkania autorskie z dziećmi w całej Polsce. I świetnie się przy tym wszystkim bawimy. Myślę, że dzięki temu projektowi mam szansę pokazać synkowi jedną z najważniejszych rzeczy – że marzenie można zrealizować.
Kreatywne Mamy: Bajka, której akcję tworzycie sami - Bajkopis
I tym pięknym akcentem kończymy dzisiejsze wydanie Kreatywnych Mam 🙂 Jeśli jesteś Kreatywną Mamą, bądź znasz taką, która chciałaby pojawić się w naszym cyklu, koniecznie napisz!

(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

ga(‘create’, ‘UA-92187595-1’, ‘auto’);
ga(‘send’, ‘pageview’);
setTimeout(“ga(‘send’, ‘event’, ‘read’, ‘20 seconds’)”,20000);

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ