30 marca 2017

3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry (KONKURS + wyniki!)

3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry

Jakie są najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry, wiecie? Moja córka ma 2 lata i 4 miesiące. To jeszcze moje małe dzieciątko. Wiadomo. Ale również jest JUŻ dużą, rezolutną dziewczynką, dla której kontrasty, zabawki sensoryczne, kredki i najklejki zwyczajnie są trochę nudne. Co przychodzi nam z pomocą? GRY! Dlaczego powinniśmy wprowadzić je do naszej codzienności, jeśli chcemy wspierać rozwój dziecka?

Na pewno przypominając sobie swoje dzieciństwo, jak błyski flesza migają Wam momenty, gdy graliście w gry. Ja zapamiętałam najlepiej granie z tatą w szachy. Pamiętam też nieśmiertelny Eurobusiness z sąsiadami, po kryjomu rozgrywany po nocach, gdy nocowaliśmy u siebie na zmianę. To już później, bo niestety najwcześniejszych przygód z grami nie pamiętam.

Ale do rzeczy!

Jakie są 3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry?


Gry uczą przez zabawę


A jest to najbardziej skuteczna i jednocześnie najbardziej przyjemna forma nauki, jaka została do tej pory wynaleziona.

Gry rozwijają na wielu płaszczyznach


Przede wszystkim rozwijają wyobraźnię dziecka. Wpływają też w przyszłości na takie cechy jak umiejętność strategicznego i logicznego myślenia, umiejętność współzawodnictwa i współpracy. Nie wspominając o tym, że u mniejszych dzieci zazwyczaj wpływają na rozwój motoryki większej i/lub mniejszej. Same zalety!

Gry są najlepszą alternatywą dla kuszących komputerów, tabletów, smartfonów i bajek


A one po pierwsze: nie są w rozwoju naszych dzieci niezbędne, na początku są wręcz niepożądane. Po drugie, uzależniają, w niefajny sposób. Gry to najlepsza dla nich alternatywa i jeden z ciekawszych sposobów spędzania czasu z naszym maluchem.

Pierwszą grą, jaką przyszło nam wypróbować jest prosta gra 3+ Loteryjka - Ubrania od wydawnictwa Kapitan Nauka. Mimo, że przeznaczona dla dzieci od trzeciego roku życia, nasza Majka radzi sobie z nią bez najmniejszych problemów.

Na czym polega rozgrywka?

Mamy 6 plansz tematycznych, na których widnieją postacie ubrane w różne zestawy. Do każdej karty pasuje 6 żetonów, a na każdym z nich widnieje element ubioru jednej z postaci przedstawionej na karcie, Zadaniem dziecka jest wskazać, która postać ma na sobie część garderoby przedstawioną na żetonie i ułożyć żeton w odpowiednim miejscu na obrazku. Prawda, że proste i pomysłowe?

Trudność gry można stopniować w zależności od wieku graczy. Możemy grać na jednej karcie, bądź na wszystkich. Możemy grać samodzielnie i stworzyć rozgrywkę wieloosobową. Wszystko w zależności od potrzeb.

Moja córeczka wprost pokochała tę grę! To pierwsza zabawka, po którą sięga rano, od kiedy przywiózł ją nam kurier.

3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry
3 najlepsze powody, by grać z dzieckiem w gry

A teraz coś dla Was!


Dwie takie gry do zgarnięcia! Kapitan Nauka wyśle dwóm zwycięzcom konkursu grę Loteryjka - Ubrania. Konkurs trwa tu, na blogu, a od jutra także na moim fanpage'u na FB, równolegle. Co trzeba zrobić?

1. Podaj mi czwarty powód, dla którego warto grać z dzieckiem w gry :)

Organizatorem konkursu jest blog Magda M. blog, sponsorem jest wydawnictwo Kapitan Nauka. Konkurs trwa do piątku 7 kwietnia 2017. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi w poniedziałek 10 kwietnia 2017. Wysyłamy tylko na terenie RP :)

LOTERYJKA LECI DO:


Izy Jurkiewicz - BRAWO - komentarz z Facebooka :)
natusia.pe - BRAWO - komentarz spod posta na blogu :)


Na dane do wysyłki czekam trzy dni, później wyłonię nowych zwycięzców :) Gratulacje!

46 komentarzy:

 1. Martyna Kochanowska30 marca 2017 19:18

  Mam za sobą już dziecinne lata, ale nadal uwielbiam grać w gry planszowe. To świetne rozwiązanie dla całej rodziny. Zamiast ślęczeć przed telewizorem, można się integrować i pogłębiać więzy rodzinne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie gry są idealną rozrywką zarówno dla małych jak i dużych. Uwielbiam spotykać się ze znajomymi i grać w planszówki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. gry uczą wielu dobrych rzeczy, to prawda

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja córa lubi grać w Piotrusia. Zastanawiamy się nad planszówką dla niej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bożena Jędral30 marca 2017 20:25

  Planszówki to idealny sposób na polepszenie relacji z dzieckiem, niezależnie od wieku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja córa (lat 8) ostatnio polubiła Monopol, zresztą lubi różne planszówki. I wolę pograć z nią w gry planszowe, niż miałaby cały dzień siedzieć przed telewizorem, albo tabletem. Ale też nie oszukujmy się, nie zawsze jest tyle czasu, żeby zasiąść wspólnie do rodzinnej rozgrywki, niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 7. A jeszcze gry bardzo łączą rodzica i dziecko :) Wspólne spędzony czas jest bezcenny :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Aneta Sawicka30 marca 2017 21:06

  Gry sprawiają że spędzamy czas razem:) dla mnie to ich podstawowa zaleta.

  OdpowiedzUsuń
 9. Melduję Gotowość30 marca 2017 22:23

  Do gier planszowych nie potrzeba ani baterii ani prądu więc są ekonomiczne i można w nie grać nawet jak zabiorą prąd albo tam gdzie go niema (podwórko, plaża, park).

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsza moja myśl? WSPÓŁPRACA
  Mam córkę która dokładnie jak Twoja, Magda, ma 2 latka i 4 miesiące. W czerwcu przyjdzie na świat jej młodsza siostra. Chciałabym, aby umiały kiedys ze sobą bawić się cudownie, spędzać wspólnie czas, a także móc zagrać w grę i co za tym idzie- przede wszystkim współpracować ze sobą.
  Gry planszowe uczą współpracy z innymi dzieciakami. Przyswajają sobie w tym czasie ogólne zasady pracowania na "wspólne konto", uczą pomagać, oraz uczą wspaniale spedzać czas z własną rodzinną lub innymi dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Gry zbliżają do siebie rodzinę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Agnieszka Walkowiak31 marca 2017 12:04

  4 powód dlaczego warto?
  Bo przede wszystkim budujemy wtedy z dzieckim więź i piekne wspomnienia. Pokazujemy że wspolne spedzanie czasu może być ni tylko przyjemna zabawą ale i nauką. Do tego dziecko uczy sie wielu przydatnych rzecz takixh jak sukces, wygrana i przegrana a jeśli pozwalamy dziecku wygrywać to uczymy je, że czasem można zrezygnować z części swoich możliwości by drugiej osobie bylo przyjemnie. Ale to już przy starszych bo w tej konkretnej grze to chyba nie ma wygranych i przegranych :-D

  OdpowiedzUsuń
 13. To proste. 4 powodem równie ważnym jest to, że my, rodzice spędzamy czas razem. Pokazujemy dziecku przez to, że się z nim bawimy grając, że jest dla na ważne, że jesteśmy tylko dla niego. Dajemy przez to poczucie miłości, bliskości i bezpieczeństwa. Umacniamy więzi, które są bezcenne

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny post, gry planszowe są niezastąpione. Do dziś pamiętam jak w dzieciństwie rytuałem u dziadków, było wspólne granie w chińczyka na stole kuchennym. Jest wiele powodów, by grać z dzieckiem w planszówki. Dla mnie tym 4, są wspomnienia które będą wracać przez cały okres życia do człowieka z tych chwil w trakcie gry :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mama Tosiaczka31 marca 2017 14:53

  Warto grać w gry z dziećmi aby sprawić im radość i wywołać uśmiech na ich buziach.Kiedy widzę jak mój synek cieszy się ze wspólnych gier i zabaw wtedy wiem,że jest szczęśliwy, że prawidłowo się rozwija. Wspólne gry tworzą szczęśliwe dzieciństwo ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię grać w gry ze swoim dzieckiem i bratanicami i bratankami mojego męża. Zawsze przy tym sama się świetnie bawię.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla mnie czwartym powodem jest zdecydowanie integracja rodziny i pielęgnowanie więźmi na linii rodzice - dziecko. Te wspólnie spędzone chwile na zawsze pozostaną w pamięci zarówno dziecka jak i rodziców, więc warto stwarzać je jak najczęściej.

  OdpowiedzUsuń
 18. amy jego wyobraźnie,uczymy się wielu przydatnych i ciekawych rzecz,śpedzajac tak czas zblizamy sie do siebie a przede wszystkim poznajemy jeszcze bardziej swoje dziecko-w dzisiejszych czasach łatwo dac dziecku komórke czy tableta by samo sie soba zajęło ale u nas wychowujemy dzieci z dala od tego-przynajmniej staramy sie by kazda chwile spaedza razem grajac i bawiac sie przy tym wspaniale dlatego nawet stworzyliśmy sami włąsna gre z odbitych raczek córeczki:) teraz czesto wyciagamy ja i bawimy sie:) https://uploads.disquscdn.com/images/4a81e09871937bcfe33747357b55cdf9bbb9ee2c76ee65907cd8f2cb033b7c50.jpg

  OdpowiedzUsuń
 19. U nas gry się średnio sprawdzają, bo mój syn, podobnie jak ja, ma swój świat i zawsze te gry wykorzystuje zupełnie inaczej niż powinien ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. naszebabelkowo.blogspot.com1 kwietnia 2017 18:15

  Ja mam jeszcze jeden, nieco bardziej "egoistyczny" powód. Zazwyczaj gramy w gry wspólnie, całą rodziną - ale nie ukrywam, że czasami podsuwam Bąblowi jakieś pudełeczko z memory albo domino po to, by zajął się sam choć odrobinkę - i żebym ja mogła mieć tych 10 minut na ogarnięcie siebie albo czegoś w domu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Kamila Posobkiewicz1 kwietnia 2017 19:12

  Loteryjka wyglada atrakcyjnie. Ja synom dawałam w tym wieku proste układanki, dopasowywanki. Też się sprawdziły. Najważniejsze jest spędzenie czasu z maluchem, który chce poznawać świat.

  OdpowiedzUsuń
 22. Dla mnie powód jest prosty - można wybrać taką grę, żeby i rodzice dobrze się bawili :) Nie ukrywajmy, niektóre dziecięce zabawy nie są fascynujące. Kiedy po raz trzydziesty mam odgrywać Królewnę Śnieżkę, proponuję jakąś grę rodzinną i czuję, że mój mózg znów zaczyna działać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja już się nie mogę doczekać, aż moja córa będzie na tyle duża, żeby grać rodzinnie w różne gry. Sama super wspominam takie wieczory gier rodzinnych z dzieciństwa i chcę, by moje dziecko tez miało takie wspomnienia. Poza tym to świetny sposób na spędzanie wspólnie czasu, rozwój i ekstra zabawę :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Martyna Cieslinska2 kwietnia 2017 20:09

  Zgadzam się, że gry planszowe są bardzo dobrą alternatywą dla gier komputerowych. Jednak niestety w dzisiejszych czasach na komunię kupuję się kolejną część jakieś strzelanki niż zwykłą planszowke.
  POzdrawiam Martyna

  OdpowiedzUsuń
 25. GRA- tak krótkie słowo, a trudno znaleźć inne, zawierające w sobie tak wiele głębi i treści. Dlaczego ?
  G jak Grono rodzinne. Kiedy gramy z dzieckiem w grę, nie ma rozwiązań połowicznych; dajemy mu całą siebie- swój czas, energię, skupienie, koncentrację i uwagę. Angażujemy siebie, często zabierając kolejnych uczestników- a to tata dołączy, a to babcia przybiegnie z kuchni... nie obejrzysz się, a zbiera się cała rodzinka. Nie ma nic cenniejszego...
  R ja Razem- spędzanie czasu razem- nie obok, gdy dziecko stuka w zabawkę podczas, gdy Ty wieszasz pranie, czy mieszasz łyżką obiad... razem i już, nie ma nic cenniejszego...
  A jak Afirmacja uczuć. Chcąc nie chcąc, angażujesz się emocjonalnie- cieszysz, gdy Ci wychodzi (lub wychodzi dziecku:), "denerwujesz", gdy idzie gorzej, skaczesz z radości, płaczesz ze śmiechu, złościsz się z przegranej.... Pokazujesz dziecku, jak czuć. Nie ma nic cenniejszego...

  Nie ma nic cenniejszego niż gry :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Gry oprócz bezpośredniego przeznaczenia mogą nam posłużyć jako materiały edukacyjne do nauki kolorow,liczb,garderoby i tradycji!Wszystko zależy od nas , naszej wyobraźni i chęci nauczenia dziecka czegoś nowego. Uczą tez przeżywania emocji na swój sposób bo wygrywać i przegrywać też trzeba umieć , a nieraz towarzyszą temu skrajnie emocje !

  OdpowiedzUsuń
 27. Macierzynstwo-raz!4 kwietnia 2017 17:32

  Uwielbiam Kapitana Naukę :) My mamy grę lotto 2+ :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Też się nie mogłam doczekać :) A wiesz, jak szybko zleciało? :P

  OdpowiedzUsuń
 29. Pewnie, moim zdaniem nie ma w tym nic egoistycznego. Dziecko też musi nauczyć się czasem pobawić samo.

  OdpowiedzUsuń
 30. Zawsze bardzo kreatywnie, ale zupełnie inaczej niż są zasady danej gry ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. My również bardzo często gramy w planszowki. Zdecydowanie wolimy planszówki od komputerów czy innych urządzeń pochłaniających czas :)
  Dlaczego jeszcze warto grać?
  Gry planszowe budują więzi między graczami, zbliżają ich do siebie i pozwalają wspólnie spędzić mile czas :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 32. 4. Bo to świetny sposób na relaks i dobrą zabawę. Bo w końcu nie zawsze musi chodzić o edukację, stymulację rozwoju czy naukę. Czasem wystarczy miłe spędzanie czasu. Gry są do tego idealne : relaks, śmiech i integracja rodziny gwarantowane😊

  OdpowiedzUsuń
 33. Tak gry uwielbiamy. Co jesteśmy w sklepie dokupujemy nowe. Najfajniej jest jak gra cała rodzina

  OdpowiedzUsuń
 34. Elwira Zbadyńska5 kwietnia 2017 17:56

  Uwielbiamy planszówki, szczególnie jesienią i zimą, choć i piknik na kocu z grami w tle mi się marzy. Tylko gdzie to słońce??

  OdpowiedzUsuń
 35. Jestem logopedą, więc wymienię rozwój mowy! Kiedy gramy z dziećmi, spędzamy razem aktywnie czas i... Rozmawiamy! Relacje się umacniają, szczęście rośnie, a nowe słowa same wchodzą do głowy. ;) Niemal wszystkie gry uważam za logopedyczne i śmiało wykorzystuję w terapii, dzieciaki je uwielbiają!

  OdpowiedzUsuń
 36. Poprzez gry dziecko uczy się wygrywać i przegrywać. Uczy się emocji z tym związanych : jak wygrywa jest szczęśliwe, a jak przegrywa, to często towarzyszą temu nerwy i smutek. I to jest doskonały sposób na współpracę w grupie i na pokazanie dziecku, że nie zawsze w życiu można być pierwszym, bo będą też osoby lepsze od nas.

  OdpowiedzUsuń
 37. Czwarty powód by grać z dzieckiem w gry to poznawanie siebie z dawaniem SIEBIE - tego co dla dziecka najważniejsze!Czas spędzony z dzieckiem zaowocuje lepszą relacją między domownikami! Ciepło, uczucie bliskości i radości jakie wytwarza się podczas gry dopinguje do wygranej! Obserwacja dziecka jak reaguje na sytuację przegranej lub wygranej uczy rodzica jakie emocje wywołuje gra, wtedy rodzic może zdecydować czy należy coś zmienić na innych płaszczyznach, czy dziecko radzi sobie z emocjami, jak je do tego przygotować, a może pokazać mu, że przegrana może być kształcąca-choć przegrałam tym razem, to nie znaczy, że będzie tak zawsze. W ogóle spędzanie ze sobą czasu czy to w kuchni pichcąc, czy grając w planszówki/ karty czy wspólnie rysując/wycinając itp. pomaga dzieciom lepiej się rozwijać, a rodzicom bardziej kochać swoje dzieci. Niby nic takiego, a jednak...Ja zauważałam dzięki wspólnym grom, że syn często lubi zmieniać zasady gry na swoją korzyść, ale robi to wtedy gdy nie czytam instrukcji, a tylko ją streszczę własnymi słowami. Jego wiara w słowo pisane jest ciekawa, ale oby mu to nie zostało jako jedyny dogmat!...

  OdpowiedzUsuń
 38. Ojjj Kapitana znamy od praktycznie naszych pierwszych dni .. to znaczy Iwo bo mama już Go obcykała wcześniej i wybrała do ... Wesołego ... Mądrego ... Pięknego stymulowania ... od małego i tak po dziś dzień razem od 3 lat Rozwijamy z Nim się ;) <3 , bo Kapitan najlepiej Wie czego nam potrzeba . Piękny Post Brawo ;) <3 . Mądra Mama napisała - Gry uczą przez zabawę - Gry rozwijają na wielu płaszczyznach -
  Gry są najlepszą alternatywą dla kuszących komputerów, tabletów, smartfonów i bajek - ja dokładam jeszcze taka zaletę - mianowicie - CZAS SPEDZONY RAZEM , WIADOMO SAMO DZIECKO I DA RADĘ ALE JAKŻE MIŁO JEST BAWIĆ SIĘ - UCZYĆ RAZEM TAK BY NICZEGO NIE PRZEGAPIĆ I MOCNIEJ JESCZE ZESPALAĆ WIĘŹ ZE SWOIM PRZECIEŻ JAKBY NIE PATRZEĆ ODBICIEM , SWYM UKOCHANYM MAŁYM SZKRABEM KTÓREGO TRZEBA ODPOWIEDNIO WPROWADZIĆ W ŻYCIE - WPOIĆ DOBRE NAWYKI - UCZYĆ BYCIA RAZEM , DOCENIAC TO I CIESZYĆ SIĘ KAŻDĄ TĄ CHWILĄ . Tej pozycji jeszcze nie mamy a i ja smaka na nią mam bo uwielbiam wszelakie ubieranki ... przebieranki - to i pod moją pasję podpina się bo ja oprócz papieru i nożyczki kocham ;)... tak więc o grę Loteryjka - Ubrania z Wami bawimy się bo bardzo lubimy wspólnie śmiać się i kochamy kolory ;) <3

  OdpowiedzUsuń
 39. Moim zdaniem gry kształtują charakter. Dziecko uczy się jak radzić sobie z porażkami, jak przeżywać zwycięstwo. Jak wesprzeć Przegranego i cieszyć się z Wygranym. To bardzo ważne w dzisiejszym świecie, nastawionym bardziej na mieć niż być.Oczywiscie spędzanie czasu z Maluchem to powod nadrzędny.

  OdpowiedzUsuń
 40. Powód czwarty to nie żarty. Dziś, gdy za światem gonimy, tego co najcenniejsze nie widzimy. Warto dziecku czas poświęcić i grając w dobrą zabawę się wkręcić. Usiądź z dzieckiem, daj mu swój czas, a to co zyskasz nie pójdzie w las. To powód, by blisko dziecka być i dając mu swoją uwagę z radości się tlić.

  OdpowiedzUsuń
 41. Gry planszowe są doskonałą zachętą do tego, by w codziennym pędzie zatrzymać się na chwilę, wyłączyć elektroniczne „zakłócacze” (komputer, telefon, telewizor itp.), usiąść z dziećmi naprzeciwko siebie, popatrzeć sobie w oczy, porozmawiać, pobawić się i pośmiać. To doskonały sposób na wzmocnienie więzi rodzinnych. Przez wspólne granie, przez rozmowę stumulujemy rozwój emocjonalny i społeczny dziecka, a tym samym pozytywnie wpływamy na jego rozwój biologiczny. Osobiście uważam, że dziecko mamy nie tylko chować, ale i wychowywać, a do tego potrzebny jest wspólnie spędzony czas. Żadna szkoła i żadne zajęcia dodatkowe nie zbudują za nas dobrej, mocnej realacji, bliskości i zaufania. Pamiętam jak w dzieciństwie całą rodziną graliśmy w „Fortunę” zakupioną przez tatę w Pewex(sie). Razem z braćmi nie mogliśmy się doczekać, kiedy wszyscy usiądziemy i zaczniemy grać. Pamiętam tę radość, śmiechy-chichy i zaciętą rywalizację. Do tej pory, kiedy o tym pomyślę, wzruszam się, a na twarzy pojawia mi się sentymentalny uśmiech :-) To był beztroski i przyjemny czas.

  PS. 10 kwietnia moja córka obchodzi swoje urodziny. Zaplanowałam już na ten dzień wspólną wyprawę do ZOO. Gra LOTTO byłaby cudownym dopełnieniem tego dnia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 42. Fajnie jak można się poprzytulać porozmawiać i pobyć razem po prostu to jest w tym chyba najlepsze wtedy gdy gramy w gry ten czas i ta uwaga która dajemy naszym dzieciom jest bezcenna

  OdpowiedzUsuń
 43. Gry wpływają pozytywnie na prawidłowy rozwój emocji u dziecka. A wiemy ze z tymi radzą sobie słabo. Dlatego należy umiejętnie ksztaltowac je na właściwe tory za pomocą gier właśnie. Sukcesy odnoszone na tym polu wzmacniają u dzieci poczucie wlasnej wartość że mogą osiągać sukcesy natomiast porażki wzmacniają odporność na stres i zachecaja dziecko do pokonywania trudności. Te emocje beda im towarzyszyć w dorosłym życiu a to jak w nim będą z nimi sobie radzić zależy od nas nas czyli mądrych rodziców. Dlatego pozwólmy dziecim czasem na male porażki uczmy ich wytrwałości i odawgi aby umiały poradzić z nimi sobie w dalszym życiu w ktorym niestety na ich drodze bedzie niemało. Musza umieć dążyć do celu i niepoddawac się w osiąganiu sukcesów i realizacji zyciowych marzeń. Budujmy pozytywne emocje a gry to najlepszy sposob do ich prawidłowego kształtowania.

  OdpowiedzUsuń
 44. Mama Królików7 kwietnia 2017 23:33

  Gry to wspaniały sposób na spędzenie czasu rodzinnie. RAZEM. A to bez wątpienia bezcenne.Gry angażują wszystkich, pozwalają się bawić, pozwalają rywalizować i współpracować, przy okazji rozmawiać (obrazki czy sytuacje z gry chociażby mogą być początkiem rozmowy o tym co ważne, co trudne, co dzieciom się podoba (lub nie) w przedszkolu, szkole), planować, marzyć (tak marzyć: "ojej, a ja bym w tym roku tak chciał pojechać nad morze/ nad morze - nie, ja wolę w góry..."). Budują rodzinne więzi, dzięki nim poznajemy lepiej siebie, nasze dzieci, nasze emocje... Gry to "fajna" sprawa :-)

  OdpowiedzUsuń
 45. dziękuję !!! ojej ojej ! napiszę dane na facebooku, Natalia Drozdek :)

  OdpowiedzUsuń

TOP