Uczysz, wychowujesz – a czy edukujesz? Nowoczesna edukacja domowa

Jedną z najważniejszych ról rodziców jest wychowanie dziecka. Uczymy nasze pociechy podstawowych rzeczy, pomagamy mu poznawać otaczający nas świat, wspieramy jego procesy poznawcze, pokazujemy, jakie zachowania są dobre, a jakie złe. Uczymy go życia podczas naturalnych, codziennych czynności. Uczymy i wychowujemy w tym samym czasie. Czy jednak jest to równoznaczne z edukacją? Nie do końca – a dlaczego, przeczytacie dalej, zagłębiając się w zagadnienie nowoczesnej edukacji domowej.

W dzisiejszych czasach edukacja domowa uważana jest za system nauczania dziecka przez rodzica lub tak zwanego guwernanta poza szkołą. Istnieje wiele powodów, dla których rodzice decydują się nie posyłać swoich pociech do szkoły. Ja jednak dziś nie o tym.
 

Nowoczesna edukacja domowa jako dopełnienie systemu przedszkolnego i szkolnego

 
Dziś przedstawię Ci nowoczesną edukację domową jako dopełnienie edukacji szkolnej i przedszkolnej. Edukację, która będzie formą spędzania wolnego czasu w domu. Edukację, która będzie angażująca, ciekawa i nowoczesna.
 
Jako mama i nauczyciel języka angielskiego cenię sobie walory edukacji domowej. Do najważniejszych z nich zaliczam to, że:
 
  • ucząc dziecko w domu budujemy i wzmacniamy nasze więzi,
  • wykorzystujemy nowoczesne technologie w korzystny dla dziecka sposób,
  • rozwijamy wyobraźnię dziecka wykorzystując przedmioty codziennego użytku w kontekście – czasem w niecodzienny sposób,
  • możemy uczyć przez zabawę – a to najbardziej efektywna forma nauczania, 
  • spędzamy czas efektywnie i ciekawie.

To, w jaki sposób uczymy się tradycyjnie możecie podejrzeć w naszym cyklu Angielski dla malucha. Dziś jednak skupimy się bardziej na nowoczesnych technologiach i ich wykorzystaniu w edukacji domowej.

Nowoczesna edukacja domowa
Nowoczesna edukacja domowa
Nowoczesna edukacja domowa
Nowoczesna edukacja domowa
Nowoczesna edukacja domowa
 

Squla – platforma edukacyjna dla najmłodszych

 
Czym jest Squla? Jest to platforma edukacyjna polegająca na edukacji przez zabawę. Dostępna na komputery i urządzenia przenośne – najbardziej pożądane przez małe rączki sprzęty 😉 W dzisiejszych czasach demonizowane, ja jednak uważam, że używane w odpowiednim celu, z rozwagą i pod kontrolą rodziców mogą przynieść wiele korzyści.
 

Dlaczego Squla zwróciła moją uwagę?

 
  • Podzielona jest na poziomy – już od przedszkola aż do 6 klasy szkoły podstawowej (przedział wiekowy 3-12); oraz przedmioty – do wyboru mamy aż 10 przedmiotów, w tym język angielski i niemiecki.
  • Dostępne formy zabawy to quizy, gry i misje – a łącznie jest ich aż 40 000!
  • Jako rodzice mamy pełną kontrolę nad postępami dziecka poprzez konto rodzicielskie – możemy monitorować jego rozwój, wysyłać mu motywujące pochwały i sprawdzać, które obszary wiedzy są dla dziecka problematyczne.
  • Squla pozwala dziecku ćwiczyć i powtarzać materiał szkolny zgodny z programem nauczania na rok 2016/2017.
  • Jej partnerem jest Oxford University Press – patronat nad sekcją język angielski.
Nowoczesna edukacja domowa
Nowoczesna edukacja domowa
 
Dla dzieci korzystanie z platformy Squla to również nauka współzawodnictwa – mogą porównywać swoje wyniki i rywalizować. Naukę przez zabawę możemy zaplanować w harmonogramie, a wszystko w atrakcyjnej dla dziecka i rodzica formie graficznej. A teraz najlepsze! Zdobyte w aplikacji punkty i monety możemy z dzieckiem wymienić na prawdziwe nagrody, na przykład szkolne gadżety lub karty prezentowe Empiku. Dodatkowo, Squla jest wolna od irytujących i rozpraszających reklam.
 
Dla mojej córki jeszcze za wcześnie na takie zabawy, jednak gdy osiągnie wiek przedszkolny, na pewno skorzystam z możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji domowej i pokażę jej platformę edukacyjną Squla. Będziemy też równocześnie uczyć się przez zabawę w sposób tradycyjny. Taka mieszanka na pewno będzie dla niej ciekawa, atrakcyjna i zapewni jej szybki rozwój zdolności i osobowości oraz sukces w przedszkolnej karierze.
 
Nowoczesna edukacja domowa
Nowoczesna edukacja domowa
Nowoczesna edukacja domowa
*wszystkie zdjęcia, które nie są mojego autorstwa pochodzą z materiałów prasowych Squla
sprytna mama blog

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ