29 maja 2017

Idealna działka, idealny dom... - w pogoni za marzeniami


Już od jakiegoś czasu w naszych głowach kiełkuje pomysł o wybudowaniu własnego domu. Marzymy o tym, każdego dnia uciekając myślami do naszego domku, ogrodu, tarasu... Podjęliśmy nawet już kroki, żeby to marzenie zrealizować, jak się okazuje nie jest to jednak takie proste!


Idealna działka - jak ją znaleźć?


Czy istnieje coś takiego, jak działka idealna? Dla każdego na pewno będzie to inna działka, ale na kilka rzeczy uwagę powinni zwrócić wszyscy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki? Jakie są najważniejsze wytyczne?

Po pierwsze - lokalizacja. Jedni chcą mieszkać w mieście i mieć wszystkie udogodnienia pod nosem, innym zależy na spokoju z dala od zgiełku miasta. Lokalizacja stanowi istotną rolę w przyszłej wartości nieruchomości. Działki w mieście są też dużo droższe od tych wiejskich. Z lokalizacją działki ściśle wiąże się jej sąsiedztwo, walory krajobrazowe i przyrodnicze, Po drugie - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie wszystko da się zbudować na każdym terenie. Taki plan zakłada jaki dom można postawić na danej działki. Jeśli w okolicy nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, musimy sami wystąpić o warunki zabudowy. Przedłuża to cały proces formalności i czasem bywa problematyczne. Musimy dodatkowo zwrócić uwagę na to, by działka nie była rolna, a budowlana lub rolno-budowlana z możliwością odrolnienia. No chyba, że jesteśmy rolnikami, to problem mamy z głowy. Kolejną rzeczą, którą musimy dokładnie sprawdzić jest stan prawny działki. Czy nie jest już czyjąś własnością? Czy nikt nie ma do niej roszczeń? Wszystko trzeba sprawdzić w księgach wieczystych gruntu. No i sam grunt! Czy nadaje się pod budowę, czy teren nie jest podmokły, piaszczysty, słowem - nieprzyjazny zbudowaniu na nim domu. Ale to już podchodzi pod samą charakterystykę działki. Tutaj jednym z najważniejszych aspektów, choć już typowo użytkowych jest usytuowanie działki względem stron świata. Podobno najlepsze działki mają wejście od północy - tak, żeby ogród znajdował się od południa, wtedy działka jest najlepiej nasłoneczniona. Jednak rozkład pomieszczeń można modyfikować na etapie wyboru projektu domu i właściwie w działki ułożonej w każdy możliwy sposób względem stron świata da się coś wycisnąć. Oczywiście kształt i rozmiar działki też mają znaczenie, najlepsze są działki regularne, ale na działkach problematycznych (wąskich, nieregularnych) też da się zbudować dom. Jedna z rzeczy, na których najbardziej zależy nam jako inwestorom to uzbrojenie działki. Woda, energia, gaz, kanalizacja. Dostęp do tych mediów powinien być jak najbliżej działki, bo im dalej, tym drożej, po prostu. Ostatnia rzecz na jaką zwróciłabym uwagę, co nie znaczy, że jest to sprawa najmniej istotna, to droga dojazdowa do działki. Czy jest publiczna, czy prywatna, jaki jest jej stan i czy jej użytkowanie zbytnio nie wyeksploatuje nam auta, a dzieci nie połamią tam sobie nóg. Aha, no i najważniejsze. Cena. Ale na nią składają się wszystkie powyższe czynniki.

A oto kilka kwiatków z naszych poszukiwań

Działka nr 1


Nasza piękna, wymarzona, w idealnej dla nas wiejskiej lokalizacji. O mały włos, a byłaby nasza. Szkoda tylko, że nawet w słoneczny dzień było na niej ciemno jak w piwnicy, bo cień na nią rzucały domy sąsiadów. Do tego PGR za płotem...

Działka nr 2


Piękna. Lasy, pola, łąki. I podmokłe tereny. Chlup, chlup, chlup.

Działka nr 3 


Wjazd na działkę zatarasowany przez... gminną uliczną latarnię. A bezpośrednio przy tym wjeździe równolegle biegną jeszcze 2 inne drogi prywatne. Nic, tylko postawić bramki ;)

Działka nr 4


Kosztuje więcej niż wybudowanie domu w stanie surowym zamkniętym. A nawet nie wiem czy nie pod klucz.

Działka nr 5


Z jednego na drugi jej 'brzeg' można zjeżdżać na sankach. Taki spadek. Sąsiedzi wyżej postawili sobie wysoki na 2 metry (od poziomu gruntu) mur oporowy. Piękny widok, naprawdę ;)

Idealny dom


Opisanie idealnego domu jest właściwie niemożliwe. Każdy inwestor ma inne oczekiwania i wymagania, inną działkę do dyspozycji, inne możliwości finansowe. Jest kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając projekt domu, po to by był jak najbardziej funkcjonalny i spełniał nasze potrzeby.

Co jest istotne dla nas?


Chcemy, by dom był dość duży, bo rozwojowa z nas rodzinka :) Zależy nam na znalezieniu idealnego projektu domu z poddaszem. Wymarzyliśmy sobie zgrabny dom ze schodami, dlatego właśnie nasz wybór najprawdopodobniej padnie na tego typu budynek. To chyba nie grzech, że chcemy, żeby nasz dom był piękny i wybieramy wśród projektów, które najbardziej nam się podobają, tym sposobem wybór pewnie padnie na domek w stylu dworku, z dachem czterospadowym, dużymi oknami, lukarnami i wykuszem. Mnie podobają się najbardziej domy w takim stylu (zdjęcia poniżej), choć nie ukrywam, że myślimy nad zmianą na dach dwuspadowy, ze względu na to, że wtedy pokoje na górze są bardziej ustawne.

Ten dom po prostu skradł moje serce, wizualnie podoba mi się chyba najbardziej z projektów, które widziałam do tej pory, poza tym można w nim pięknie wyeksponować schody (a to moje wielkie marzenie!) i ma wielki salon z aneksem kuchennym i jadalnią, a na dodatek aż dwa pokoje na dole. Wydaje mi się, że to projekt idealny dla takiej rodziny jak nasza - rozwojowej ;)

Idealna działka, idealny dom...
Projekt domu Dzierlatka III styl z garażem 2-st. [A] WRF1728 - Extradom

Ten domek też bardzo nam się podoba, bo spełnia wszystkie nasze wymagania. Klasyczna bryła, styl dworkowy, duże okna, wyeksponowane schody, duży salon z jadalnią. Jest trochę mniejszy niż ten pierwszy i chyba to bardziej jego zaleta niż wada.

Idealna działka, idealny dom...
Projekt domu Ofelia WAH1550 - Extradom
A ten dom jest prostszy od pozostałych i na pewno ma mniej skosów na górze. Rozkład pomieszczeń jest podobny i wizualnie też mi odpowiada. Wygląda na to, że będziemy mieli twardy orzech do zgryzienia przy wyborze.

Idealny dom
Projekt Dom przy Przyjaznej 11 KRK1392 - Extradom

Jak będzie? Czy w ogóle będzie? Nie wiem, ale na samą myśl jestem niesamowicie podekscytowana i nie mogę się doczekać.

Nie chcemy nie wiadomo czego. Nie dbamy o topową lokalizację. Nie chcemy mieszkać w pałacu ze złoconymi klamkami. Nie zależy nam na widoku na morze i góry. Chcemy tylko (i aż!) własnego miejsca na ziemi, domu wypełnionego radosnym gwarem dzieciaków, w którym ciągle będzie coś do roboty i tak! będzie w nim bałagan, zapewne. Ale będzie nasz. Będzie miejscem, do którego będziemy wracać, w którym będziemy czuć się bezpiecznie, które będzie naszym azylem i ostoją. Kiedyś odwiedzać nas w nim będą nasze wnuki. Na zewnątrz zimą będą świąteczne lampki, a wnętrza będą pachnieć piernikami, zaś latem będziemy spędzać całe dnie w pięknym ogrodzie, a w środku wszędzie będą kwiaty i owoce!

Trzymajcie kciuki, by to, do czego dążymy nie pozostało na zawsze w sferze marzeń!

40 komentarzy:

 1. Dzierlatka wygląda niesamowicie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Karolina Jaskólska29 maja 2017 20:20

  kiedyś mnie będzie stać na dom.... ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. jesteśmy na podobnym etapie :) my już zrobiliśmy jeden krok w przód ale ciiii ;) ps. te domy to jak rezydencje w porównaniu do naszego projektu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na bogato projekty:) też mi się takie podobały, ale pomyślałam kto to bedzie sprzatal, no i o cenę chodziło. Nie chcieliśmy N 30 lat wiązać się kredytem. Mamy dom akurat, choć parę rzeczy w projekcie bym zmieniła teraz:) zapraszam do nas, trochę działki zostało, możecie się wybudować. Piękne widoki, pasace się sarny za płotem, a na płocie rodzina bażantów;) a wieczorem rechot zab z pobliskiego stawu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzenia niby zwyczajne...ale jednak nadzwyczajne

  OdpowiedzUsuń
 6. My już mamy działkę, ale nieco problematyczną ;) Zresztą na naszych terenach, to chyba każda taka jest ;)
  I brawa za rzetelną wiedzę przekazaną we wpisie, rzadko się zdarzają osoby spoza branży nieruchomościowej, które się tak dobrze orientują w temacie. Ja dodam tylko, że na wydanie wuzetki można czekać nawet do dwóch lat :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Och, jak ja marzę o takim pięknym domu! Twój wpis uświadomił mi jak wiele jest rzeczy do sprawdzenia przy wyborze gruntu... dom to chyba dużo trudniejsze zadanie niż sobie wyobrażałam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy projekt domu wygląda wspaniale. Trzymam mocno kciuki, aby udało się zrealizować marzenia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Czarna Skrzynka29 maja 2017 23:20

  Cóż, mogę tylko życzyć Wam, aby marzenie się spełniło! Ale samo marzenie nie wystarczy... życzę duuuuuużo cierpliwości, konsekwencji i czasami zwykłego uporu! Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajny i pomocny poradnik, na co zwracać uwagę przy kupnie działki. :) Dużo jest różnych spraw i małych kruczków w tej dziedzinie, na które nie wszyscy zwracają uwagę, a niektórzy w ogóle nie są ich świadomi.
  PS. Drugi dom przepiękny :) :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Trzymam kciuki za realizację marzeń. Wiem z doświadczenia, że wystarczy zacząc.... a potem już leci :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piekne te domy ze zdjeć, moje niedoścignione marzenie...... Mieszkam w domu za miastem, ale to dom teściów, więc.....sama rozumiesz, to nie to samo :)
  Masz rację, działki działkami, ale nawet na swojej wlasnej nie zawsze i nie wszystko mozna zrobić :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja trzymam kciuki, jak najbardziej :) Oby udało się Wam znaleźć działkę marzeń i dokonać najlepszego wyboru projektu domu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Karolina www.wNaszejBajce.pl30 maja 2017 22:07

  Powodzenia! Nam udało się znaleźć świetną działkę, postawić wymarzony dom i mieć w nim gromadkę dzieci. Marzenia się spełniają i warto je mieć, oraz solidnie pielęgnować.

  OdpowiedzUsuń
 15. Piekne miejsca :) zamierzamy zalupic dzialke twlze bardzo przydatny wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ewa Wlaźlik30 maja 2017 22:17

  Te domy wyglądają przepięknie, może kiedyś jeden z nich będzie należał do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Moja działka jest moja od dwóch lat. I właśnie jutro pierwsza łopata zostanie wbita w ziemię pod fundamenty. Nie powiem, mam gęsią skórkę z przejęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Domyślam się, że emocje sięgają zenitu! Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak najbardziej Ci tego życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Gratuluję, super, że tak pięknie Wam się układa 😊

  OdpowiedzUsuń
 21. Dzięki, wiem, ze się przyda!

  OdpowiedzUsuń
 22. Oj tak, dlatego my szukamy działki z warunkami :) a u Was... Tereny nie należą do najłatwiejszych, za to są wyjątkowo malownicze :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Trzymam kciuki!!! Ale super! Czekam na relacje i szczegóły :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Oj faktycznie sięgają. Tym bardziej, że mąż w delegacji i tylko dzwoni "załatw deski", "kup pręty" itp itd 😉

  OdpowiedzUsuń
 25. Wiele cennych informacji.
  Życzę Wam powodzenia w szukaniu idealnego miejsca na wasze rodzinne gniazdo :-)

  OdpowiedzUsuń
 26. Piękne domy, mam nadzieję że za parę lat (albo i wczesniej) będę właścieleka któregoś z nich :) Plany już są, oby tylko fundusze tez się znalazły ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Mama Tosiaczka31 maja 2017 13:22

  Trzymam kciuki! :) My też marzymy o swoim domu czy nawet mieszkaniu, bo w tej chwili wynajmujemy...

  OdpowiedzUsuń
 28. piękne domki ja mieszkam w domku podoba mi sie okolica ale sam dom mi się nie podoba. Tom jest wybudowany zanim poznałam męża więc niewiele miałam do powiedzenia w temacie jaki ma być ale trudno jak sie nie ma co się lubi to się lubi co się ma :P

  OdpowiedzUsuń
 29. Nam na szczęście udało się znaleźć idealną działkę, choć poszukiwania trochę trwały... Ale dom - jejku, ogromne są! Nie chciałoby mi się potem tego wszystkiego sprzątać ;) Choć rzeczywiście, urocze wybrałaś projekty ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Trzymam kciuki, projekty wyglądają przepięknie więc bez względu na to na jaki się zdecydujesz będzie jak z bajki!

  OdpowiedzUsuń
 31. Doskonale orientujesz się w temacie, więc myślę, że to kwestia czasu i Wasze marzenia staną się rzeczywistością. Tak było w naszym przypadku. Jeszcze dwa lata temu nie sądziliśmy, że dziś będziemy szykować domek pod wejście hydraulików. Są pierwsze odciski :) A domek, bo w porównaniu do tych pokazanych przez Ciebie jest malutki, ale taki akurat na nasze potrzeby. Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 32. My już szczęśliwie po tego typu przemyśleniach, wszystkich etapach realizacji. Z poszukiwaniem odpowiedniej lokalizacji mieliśmy nie lada zabawę. Zjeździliśmy rejon mniej więcej o promieniu 50 km. Kilka razy byliśmy już zdecydowani, po czym nam się odwidywało... Zakupiliśmy nawet działkę, na której teraz rośnie trawa i chyba kury na niej będę na starość hodować ;) Koniec końców wylądowaliśmy w miejscu, które niezaprzeczalnie jest nasze. Nie jest idealne, nie jest ulokowane sielsko, ale jest po prostu nasze. Tworzymy swoje własne miejsce na ziemi i tyle nam wystarczy. Tego także Wam życzę! I dodam jeszcze szczyptę determinacji, cierpliwości i konsekwencji. Wtedy wszystko na pewno skończy się powodzeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Bożena Jędral2 czerwca 2017 07:34

  Jak tylko moje dzieci podrosna na tyle, by wyjechać na studia uciekam w głębokie Bieszczady. na razie musz ebyć wsród ludzi, żeby nie dowmodzic dzieci do cywilizacji w celu edukacyjnym. Na razie to marzenie, jednak wiem, że je zrealizuję.

  OdpowiedzUsuń
 34. Matka Wielowymiarowa5 czerwca 2017 22:27

  zdecydwanie wybieram dom nr 3 :-) a tak w ogole to ja jednak mieszczuchem jestem, teskni mi sie czasami do domu z podworkiem, ale nie chcialoby mi sie kosic trawy, pielic w ogrodku i takie tam. Karola Jusin

  OdpowiedzUsuń
 35. Praktycznie napisane. Ja wybrałabym opcję numer 2, z tych trzech oczywiście. Powodzenia w realizacji planu! :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Każde pójście na swoje to olbrzymie wyzwanie, każdy z nas ma inne możliwości finansowe i inne wyobrażenia oraz gusta estetyczne. ;)

  OdpowiedzUsuń
 37. Sylwia Antkowicz24 sierpnia 2017 09:15

  My mamy dom z poddaszem i teraz raczej postawiłabym na parterowy ;p Męczy mnie latanie po schodach, bo ciągle okazuje się, że coś co potrzebuje jest na tym drugim piętrze. Poza tym poddasze strasznie szybko nagrzewa się w lecie i ciężko spać pomimo wiatraków.

  OdpowiedzUsuń
 38. My jesteśmy na etapie zastanawiania się dom czy mieszkanie. I nie możemy się zdecydować ;) piękne projekty!

  OdpowiedzUsuń

TOP