Angielski dla malucha – COLOURS (KOLORY)

Jak uczyć małe dziecko języka obcego – ten temat poruszyłam na blogu jakiś czas temu. Spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem czytelników. Jako spragniony lekcji nauczyciel języka angielskiego postanowiłam, że ANGIELSKI DLA MALUCHA będzie teraz regularnie gościł tu na blogu. W cyklu przedstawię Wam lekcje dla maluszków już w wieku dwóch, trzech lat –  a pisząc lekcje mam na myśli pogrupowane tematycznie propozycje zabaw dla Was i Waszych pociech, które jednocześnie będą uczyć maluchy języka angielskiego. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak nauczyć dziecko kolorów po angielsku, musicie zobaczyć, co dla Was przygotowałam!

Dziś zapraszam na pierwszy wpis w cyklu Angielski dla malucha.

LESSON 1 – COLOURS (Lekcja 1 – Kolory)

 
jak nauczyc dziecko angielskiego
 

Kolory są bardzo wdzięcznym tematem do nauki. Do ich wprowadzenia możemy użyć praktycznie wszystkiego i odrobiny swojej wyobraźni. Nie potrzebujemy tu absolutnie żadnych specjalnych materiałów, wykorzystajmy to, czym nasze maluchy bawią się na co dzień.

Dobrze na początku wprowadzić dziecko w świat angielskich kolorów pokazując mu różne przedmioty i mówiąc, jaki mają kolor po angielsku. Możemy przy tym wprowadzić proste wyrażenia.

-This is red.
– This is yellow.
– This is blue.


– What colour is this?
– This is white.

Jeśli dziecko się pomyli, po prostu mówimy, jaka powinna być prawidłowa odpowiedź. Nie mówimy, że powiedziało coś źle. Poprawiamy, ale nie ganimy. Zachęcamy do dalszej zabawy i chwalimy, często mówiąc ‘Great!’, ‘Yay’, ‘You’re right!’. Dziecko załapie te zwroty w mgnieniu oka!

Touch/take something RED

 
Bardzo prosta gra, do której nie potrzebujemy rekwizytów – możemy użyć dosłownie wszystkiego, co mamy pod ręką. Możemy tu również wprowadzić dwa czasowiniki: ‘touch‘ i ‘take‘. Wydajemy dziecku polecenia:
 
Touch/take something red (możemy na początku używać obu zwrotów, i angielskiego, i polskiego – touch something red – dotknij czegoś czerwonego)
Touch/take something white.
 
Sami pokazujemy dziecku, co powinno zrobić po danej komendzie. Na pewno bardzo szybko załapie o co chodzi. My użyliśmy kolorowych literek magnetycznych. Świetnie nadadzą się do tego też klocki, kredki i inne kolorowe przedmioty.

 

jak nauczyc dziecko kolorow po angielsku
jak nauczyc dziecko kolorow po angielsku

Kolorowa piłka

 
Używając kolorowej piłki wymawiamy nazwy kolejnych kolorów (które znajdują się na piłce). Zadaniem dziecka jest pokazanie, w którym miejscu znajduje się dany kolor. Starsze dzieci chętnie pobawią się w rzucanie piłki i wymawianie nazw dowolnych kolorów po angielsku. Oprócz języka, ćwiczymy tu również motorykę. To świetne, ogólnorozwojowe zajęcie.

 

jak nauczyc dziecko kolorow
jak nauczyc dziecko kolorow

Yellow finger…

Jeśli Wasze dziecko kiedykolwiek oglądało filmiki na YouTube, na pewno znacie tę melodię 😉 To jedna z naszych ulubionych zabaw. Na palce dłoni nakładamy sobie coś, co da się na nie nałożyć, np. zakrętki od mazaków, kredki z otworem. Śpiewamy:

Yellow finger, yellow finger, where are you? Here I am, here I am, how do you do?

Po czym wymawiamy znów nazwę koloru i ściągamy rzecz w tym kolorze z palca. Dzieci uwielbiają tę zabawę!

jak nauczyc dziecko kolorow po angielsku
Angielski dla malucha - COLOURS

Sortowanie

 
Sortujemy rzeczy w różnych kolorach układając je w odpowiednim miejscu. Możemy wyciąć paski z bibuły i stworzyć z nich okręgi, możemy użyć kolorowych misek, a nawet ścierek – zobaczcie, jak zaiprowizowałam tę zabawę ja. Możemy tu wprowadzić dziecku czasowniki ‘take‘ i ‘put‘ oraz rzeczowniki – rzeczy, których używamy. Pamiętajmy jednak, żeby nie było ich za dużo. Możemy rzeczowniki pominąć, mówiąc tylko nazwy kolorów, a miejsce, gdzie mają coś położyć nazwać oczywistym ‘here‘.
 
Take green letter/crayon/spoon.
Put green letter/crayon/spoon here! (wskazując odpowiedni kolor)
 
Dziecko powinno szybko załapać, że zabawa polega na sortowaniu. Zachęcajmy je, by sięgając po daną rzecz wymawiało jej kolor. Pytajmy:
 
What colour is this (letter/crayon/spoon)?
Dziecko: – Red.
Great! Where do we put it?
Dziecko: – Here!
Angielski dla malucha - COLOURS
jak nauczyc dziecko angielskiego
jak nauczyc dziecko angielskiego
Angielski dla malucha - COLOURS
 
Jeśli chodzi o kolory, możliwych edukacyjnych zabaw jest bez liku! Możemy wykorzystać polskie książeczki i inne materiały, mówiąc dziecku ‘English time!‘ i tłumacząc, że teraz pouczymy się angielskiego. Moja córka uwielbia takie ‘inne niż zwykle’ zabawy i kolory po angielsku wskazuje bez trudności! Zachęcam Was do wypróbowania tych prostych gier w domowej edukacji Waszych dzieci.
jak uczyc dziecko angielskiego
jak uczyc dziecko angielskiego
jak uczyc dziecko angielskiego
jak uczyc dziecko angielskiego
jak uczyc dziecko angielskego
 

W kolejnych wpisach cyklu Angielski dla malucha znajdziecie takie tematy, jak: Codzienne słówka, W kuchni, W łazience, Na spacerze i inne. Serdecznie zapraszam do czytania, komentowania i posyłania wpisów dalej w świat!

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ