Dlaczego Facebook usuwa moje linki?

Jeśli tu jesteś to zapewne spotkała cię niemiła niespodzianka ze strony Facebooka. Jakiś czas temu z mojego fanpage’a zniknęły wszystkie linki zewnętrzne prowadzące do mojego bloga. Mogłam publikować wszystko – oprócz swoich własnych blogowych treści. Udało mi się rozwiązać ten problem, doszłam też do kilku innych alternatywnych rozwiązań.

Co poszło nie tak

W ostatnim czasie wiele osób skarżyło się na utrudnienia w działaniu ich stron na Facebooku. Bany, brak możliwości publikowania linków, a nawet całkowite usunięcie fanpage’y. Miałam okazję spotkać się ze wszystkimi tymi przypadkami.

Mnie samej serwis społecznościowy usunął wszystkie linki do bloga, nieistotne, czy były na moim fanpage’u, czy na grupach. Równolegle nie mogłam również wstawiać linków w bio na Instagramie.

Gdy chciałam przejść no mojego bloga z sekcji informacje na Facebooku, wyskakiwała wiadomość, że link narusza standardy społeczności Facebooka. Myślałam że już po wszystkim, jeśli chodzi o moją stronę na tej platformie.

link narusza standardy spolecznosci

Jakie mogło być moje przewinienie

Od razu zaczęłam analizować swoje ostatnie działania na Facebooku. Jedyne co mogłam ewentualnie sobie zarzucić to wzmożona aktywność w grupach, a co za tym idzie większa ilość udostępnianych przeze mnie linków. Nie miałam jednak pojęcia czy to klasyczny czasowy ban czy zostanie tak już na stałe, a zniknięcie wszystkich dotychczas zamieszczonych przeze mnie linków było dla mnie sprawą bezprecedensową.

Co mogło się wydarzyć

Ban na Facebooku

Czasem Facebook blokuje działania osób, które są na nim wyjątkowo aktywne. Nietrudno podpaść Facebookowi, przez mnogość blogerskich grup wsparcia oraz innych grup społecznościowych, w których publikuje się swoje treści. Jaka jest dozwolona ilość linków w ciągu doby, tygodnia, miesiąca? Tego zwykły użytkownik nie wie. Nie jestem pewna, czy w ogóle ktokolwiek to wie 😉

Po czym poznać, że mam bana na Facebooku

Ban na Facebooku objawia się tym, że nie możesz publikować linków, a podczas próby dodania komentarza z odnośnikiem pojawia się przy nim żółta ikonka ostrzeżenia. Czasem Facebook wysyła powiadomienia, że jesteśmy zbanowani na 24 godziny, a czasem nie wiemy jak długo, za co i dlaczego. Zazwyczaj po pewnym czasie możliwość publikacji powraca i wszystko wraca do normy.

A co jeśli nie jest to klasyczny ban?

ban na facebooku

Dlaczego Facebook usunął wszystkie moje linki

Dochodzę tu do własnej historii i do możliwości jej rozwiązania. Jak już wspomniałam wcześniej, Facebook usunął wszystkie moje linki, a stronę uznał za naruszającą standardy społeczności. U mnie był to fałszywy alarm systemu, ale zdaję sobie sprawę, że mógł być wywołany tym, że ktoś życzliwy zgłaszał moją stronę do Facebooka, można to zrobić kilkoma kliknięciami. Ale nie zakładajmy czarnych scenariuszy, mógł to być też zwykły przypadek związany z mniej lub bardziej zamierzonymi działaniami portalu. Co więc zrobiłam?

Najpierw zaczęłam szukać pomocy w specjalistycznych grupach.

W jednej z nich administrator podsunął mi rozwiązanie dla osób wykupujących reklamy na Facebooku. Zdarza mi się to robić i dzięki temu mam dostęp do panelu kontaktu biznesowego. W tym miejscu można na Facebooku porozmawiać prawdziwą osobą, a nie z automatem. Link do formularza kontaktowego znajdziesz tutaj => https://www.facebook.com/business/resources

Po kontakcie ludzie z Facebooka pomogli mi bardzo szybko. To, co się wydarzyło uargumentowali fałszywym alarmem z systemu, cała funkcjonalność mojego fanpage’a i wszystkie wykasowane linki wróciły. Tutaj niesamowicie uderzył mnie ogrom ich możliwości. Kilkoma kliknięciami mogą zniszczyć bądź przywrócić (oby!) lata pracy właściciela strony. Tfu, administratora. Bo na Facebooku właścicielem wszystkiego jest właśnie Facebook.

Jeśli jednak nie zdarzyło ci się w kupować reklamy na Facebooku, nie załamuj rąk. Możesz próbować dobijać się do pomocy Jednak tutaj nie wróżę ci wielkiego sukcesu. Rozmawiałam z kilkunastoma osobami, które miały podobny problem i nikomu nie udało się skontaktować z Facebookiem tą drogą.

Można jednak spróbować inaczej zgłaszać problem – o ile taki wystąpił – w panelu pomocy – po kliknięciu w znak zapytania (po prawej stronie paska nawigacyjnego) – pojawiają się błędy, jakie występują na naszej stronie. Mamy tam przycisk, który umożliwia prośbę o weryfikację. Kilka/kilkunastokrotne prośby o sprawdzenie problemu często sprawiają, że jednak ‘ludzie od Facebooka’ przyjrzą się naszemu fanpage’owi, i jeśli wina nie leży po naszej stronie, przywrócą jego funkcjonalność.

Kolejną możliwością jest skorzystanie z narzędzia Facebooka – Debuggera, który wykrywa błędy w działaniu systemu, tam też jest opcja kontaktu i opisania swojego problemu =>
https://developers.facebook.com/tools/debug/

Jest natomiast jeszcze jeden sposób. Możesz nie zgodzić się z jakąkolwiek decyzją portalu społecznościowego i odwołać się od niej zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym artykule => https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/odwolaj-sie-od-decyzji-portalu

facebook usuwa linki

Pamiętaj, że w przypadku zgłaszania jakiegokolwiek problemu do Facebooka warto posłużyć się screenami i rozsądną argumentacją.

Jeśli spotkała cię podobna przykra sytuacja mam wielką nadzieję, że ten artykuł będzie dla ciebie pomocny. Daj znać w komentarzu czy udało ci się rozwiązać problem. Jeśli znasz inne rozwiązania podobnych problemów – również daj mi znać, dodam je tutaj z nadzieją, że ktoś skorzysta! Trzymam kciuki!

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ