Torba do szpitala – co zabrać + lista DO DRUKU (+aktualizacja po porodzie)

Torba do szpitala i to, co do niej zabrać – ten temat spędza sen z powiek niejednej przyszłej mamy. Co spakować, w co się spakować, jak zorganizować przestrzeń w torbie, żeby wszystko miało ręce i nogi – podpowiadam w dzisiejszym poście. Dodatkowo – świeżo po porodzie podpowiadam, co rzeczywiście się sprawdziło, a co nie – zobacz komentarz do poszczególnych elementów).

W CO SIĘ SPAKOWAĆ DO SZPITALA

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest walizka. Jest dużo praktyczniejsza niż torba, bo najczęściej jest podzielona na kilka stref i łatwiej się w niej odnaleźć. W torbie do szpitala dużo ciężej się odnaleźć i łatwiej robi się w niej bałagan, a tego na pewno chcesz uniknąć.

ILE TOREB SPAKOWAĆ DO SZPITALA

To już kwestia indywidualna. Ja za pierwszym razem zabrałam ze sobą dwie małe walizki – jedną dla siebie, drugą dla dziecka. Nie wiem co tam spakowałam, bo tym razem spokojnie zmieściłam się w jedną niewielką. Jeśli też wybierzesz to rozwiązanie pamiętaj, żeby jak najpraktyczniej spakować rzeczy i jedną jej część przeznaczyć dla siebie, a drugą dla malucha. Niemniej ważne jest to, by rzeczy do porodu były spakowane osobno, w kosmetyczkę lub reklamówkę. Nigdy nie wiadomo, ile czasu będziesz miała, by je odnaleźć, a w tak stresującej sytuacji, jaką jest poród, na pewno chciałabyś uniknąć niepotrzebnego grzebania w torbie.

CO SPAKOWAĆ DO SZPITALA

Co spakować do porodu

 
Koszula do porodu – jeśli nie chcesz korzystać z tej szpitalnej, zabierz swoją. Ma być maksymalnie wygodna, możesz użyć też T-shirtu męża. Ważne – po porodzie raczej będzie nie do odratowania, zabierz ze sobą rzecz, której nie będzie Ci szkoda wyrzucić.
 
Woda mineralna – poród to olbrzymi wysiłek. Nie zapomnij zabrać ze sobą wody – najlepiej z dzióbkiem. Jedna butelka może nie wystarczyć 😉
 
Pomadka do ust – podczas intensywnego oddychania usta bardzo szybko pierzchną. 'Pomadka’ była jednym z niewielu słów, jakie wypowiadałam podczas pierwszego porodu – to chyba oznacza, że jest dość ważna w tym czasie, prawda? 
 
Woda termalna do psikania twarzy – może, ale nie musi się przydać. Jeśli jednak Twój poród będzie trwał długo, na pewno dużą ulgę przyniesie Ci spryskanie twarzy czy ciała orzeźwiającym płynem.
 
Skarpetki – podobno niektórym mamom po porodzie jest zimno, szczególnie w stopy. Przezorny zawsze ubezpieczony.
 
Coś do jedzenia – kanapka, banan, biszkopty – poród jest wycieńczający i może pojawić się potrzeba przegryzienia czegoś kalorycznego. Ja podczas porodu co prawda nie mogłam nawet myśleć o jedzeniu, ale niektóre mamy potrzebują w tym czasie zjeść.

Co spakować do szpitala dla siebie

 
Dokumenty – dowód osobisty, karta ciąży, wyniki badań. Nie możesz tego zapomnieć.
 
Leki – jeśli jakieś przyjmujesz.
 
2 koszule do karmienia – nie muszą być 'do karmienia’ z nazwy, warto jednak mieć ze sobą takie, z których łatwo będzie wydobyć pierś do karmienia. Polecam koszule w ciemniejszym kolorze 😉 – KOMENTARZ PO PORODZIE – zabrałabym jedną koszulę na każdy dzień spędzony w szpitalu. Standardowo są to dwie doby, ja na wszelki wypadek spakowałam trzy koszule, ale dwie wystarczyły, bo wyszliśmy do domu o czasie. Przygotuj się jednak, że każdego dnia będziesz chciała założyć świeżą koszulę.

 

Szlafrok – wychodząc na korytarz dobrze coś na siebie narzucić – na oddziałach noworodkowych jest naprawdę ciepło, nie przesadzaj z jego grubością (MOJA WPADKA – szlafroka nie ma na liście do druku, dopisz sobie koniecznie 🙂 )

 
2 staniki do karmienia – mogą być też miękkie staniki sportowe. Ważne, by były wygodne i dopasowane, w pierwszych dobach po porodzie piersi mogą boleć bardziej niż zwykle. – KOMENTARZ PO PORODZIE – wydaje mi się, że jeden stanik wystarczy, po samym porodzie raczej nie zakłada się stanika, a zanim laktacja rozkręci się na dobre, nie zdążymy zużyć dwóch staników.
 
2 ręczniki – ja zabieram nawet 3 – 2 duże i 1 mały, w ciemnych kolorach, do ciała, do włosów, do rąk i twarzy. – KOMENTARZ PO PORODZIE – 2 ręczniki w zupełności wystarczą. Dwóch małych nawet nie wyciągnęłam.
 
Ręczniki jednorazowe – szczególnie przydać się mogą po porodzie naturalnym do wycierania krocza. Po prostu je wyrzucamy i nie martwimy się o czystość i higienę.- KOMENTARZ PO PORODZIE – mnie się nie przydały, bo miałam cesarskie cięcie.
 
Papier toaletowy – niestety w polskich szpitalach bywa towarem deficytowym. Zabierz ze sobą 2 rolki. – KOMENTARZ PO PORODZIE – stuprocentowa prawda.
 
Chusteczki higieniczne – przydadzą się zawsze i wszędzie. – KOMENTARZ PO PORODZIE – a jednak mi się nie przydały 😉
 
Wielorazowe majtki poporodowe – siateczkowe, przewiewne, łatwe w utrzymaniu w czystości. Zabierz co najmniej 4 sztuki. – KOMENTARZ PO PORODZIE – zabierz 1 parę na dobę.
 
Podkłady poporodowe – czyli wielkie podpaski, które poradzą sobie z obfitym krwawieniem po porodzie. Prawie każdy szpital zaopatrza młode mamy w kilka, ale warto mieć też swoje opakowanie. – KOMENTARZ PO PORODZIE – mimo, że szpitalne zapasy wystarczyły dla mnie i mojej współlokatorki, wciąż twierdzę, że warto mieć opakowanie ze sobą.
 
Podkład na łóżko – jeśli chcesz być przygotowana na niespodzianki i nie masz ochoty prosić położnych o zmianę podkładu higienicznego na łóżku – weź kilka większych sztuk ze sobą. – KOMENTARZ PO PORODZIE – przydały się!
 
Wkładki laktacyjne – weź ze sobą kilka par, minimum dwie pary na dobę. – KOMENTARZ PO PORODZIE – mnie się nie przydały w ogóle, bo laktacja rusza mi z opóźnieniem, ale mogą się przydać.
 

>> JAKIE ARTYKUŁY HIGIENICZNE PO PORODZIE WYBRAĆ? PRZECZYTAJ TUTAJ! <<


Kapcie, klapki – do chodzenia po szpitalu i pod prysznic.
 
Herbatka laktacyjna – do wspierania laktacji po porodzie.
 
Lanolina – do smarowania podrażnionych sutków po porodzie. Ja zabieram ze sobą lanolinę Multi-Mam, biorę też ich kompresy na brodawki. Po pierwszym porodzie w szpitalu mała bardzo poraniła mi sutki i żałuję, że nie miałam podobnych wspomagaczy. – KOMENTARZ PO PORODZIE – kompresy na poranione brodawki w pierwszych dobach ratują mi życie!
 
Jasiek lub poduszka do karmienia – przyda się, bo po porodzie pewnie będzie Ci bardzo niewygodnie (szczególnie po cesarskim cięciu!). Poduszka pomoże w karmieniu, będziesz się też czuła bardziej komfortowo. Ja biorę swoją wielką poduchę do spania w ciąży, bo po pierwszym porodzie bardzo mi jej brakowało. – KOMENTARZ PO PORODZIE – ostatecznie swojej poduchy nie wzięłam, było mi trochę niewygodnie, ale dało się przeżyć, to w końcu tylko 2,3 doby.
 
Kosmetyki do higieny – polecam zabranie ze sobą podróżnych, małych wersji – żelu pod prysznic, szamponu i odżywki, pasty do zębów (nie zapomnij o szczoteczce!), płynu do higieny intymnej.
 
Kosmetyki do makijażu – jeśli lubisz się malować i robisz to na co dzień, na pewno po dojściu do siebie będziesz miała ochotę nałożyć delikatny makijaż. Zabierz jednak niezbędne minimum.
 
Ładowarka do telefonu, telefon, aparat – na pewno będziesz chciała być w kontakcie ze światem, a jeśli lubisz zdjęcia, będziesz chciała uwiecznić pierwsze dni swojego maluszka. Nie zapomnij naładować aparatu!
 
Kubek i sztućce.
 
Pieniądze.

 

Niektóre mamy zabierają też: suszarkę do włosów, laktator na rozkręcenie laktacji, książki, czasopisma.

 

Co spakować do szpitala dla dziecka

 
Tutaj każdy szpital rządzi się swoimi zasadami i warto dowiedzieć się, co zapewnia maluchowi szpital, w którym mamy zamiar rodzić. Oto, co zabieram dla dziecka ja:
 
Kilka zestawów ubranek – wygodne do zapinania body i pajace z bawełny. W najmniejszym rozmiarze 50/56, ale warto też zabrać ze sobą coś 62, a nuż maluch zaskoczy Cię rozmiarem. – KOMENTARZ PO PORODZIE – ja wzięłam 5 zestawów, wykorzystałam 3 w ciągu 2 dób pobytu w szpitalu.
 
Kilka pieluszek tekstylnych – do owijania, wycierania. Na lato polecam pieluszki bambusowe, na zimę możemy zabrać też flanelowa, zawsze też sprawdzą się zwykłe, tetrowe pieluchy. – – KOMENTARZ PO PORODZIE – potrzebowałam 3 sztuk pieluch. 
 
Pieluszki jednorazowe – zazwyczaj szpital zapewnia pieluchy, ale raczej zawsze ich braknie. Dlatego ja biorę małe opakowanie Pampersów Premium Care, rozmiar 1. – KOMENTARZ PO PORODZIE – mimo, że moje dziecko urodziło się ze sporą masą (3710g), jedynki są na nią za duże, z Pampersa polecam zerówki!

 

Rożek – przydatny na samym początku, kiedy jeszcze 'obsługa’ maluszka jest nam obca. Może jednak nie sprawdzić się w letnie dni, dziecku będzie w nim po prostu za gorąco. – KOMENTARZ PO PORODZIE – wzięłam rożek i ciepły otulacz, nawet nie wyciągnęłam ich z torby (poród w lipcu).

 
Chusteczki nawilżane – do pielęgnacji pupy. Na początek najlepiej zabrać takie o jak najkrótszym i najnaturalniejszym składzie, bo najmniejsze wtedy prawdopodobieństwo uczulenia. Eksperci szczególnie polecają Water Wipes (w składzie tylko woda i grejfrut), Tami i Kindii Pure. 
 
Smoczek uspokajacz – temat kontrowersyjny, każdy robi jak uważa. Ja biorę 😉 – KOMENTARZ PO PORODZIE – i całe szczęście, że wzięłam 😉

 

Czapeczki, niedrapki, skarpetki
 
Ręcznik – KOMENTARZ PO PORODZIE – nie przydał mi się, bo zdecydowaliśmy się nie kąpać dziecka w szpitalu. Jednak udało się być tam tylko dwie doby i to nasze drugie dziecko, więc znamy instrukcję obsługi w kąpieli 😉
 
Kocyk – dopasowany do pory roku (u nas – Lullalove, bambusowy koc tkany różowy) – KOMENTARZ PO PORODZIE – kocyk przydał się na wyjście!

 

co zabrac do szpitala dla dziecka
 

Co przygotować mężowi 'na wyjście’

 
Nie musisz zabierać wszystkiego ze sobą do szpitala. Część rzeczy możesz przygotować mężowi, żeby przywiózł wam w razie potrzeby. Dlatego też nie pakuj nie wiadomo ile pieluch, podkładów czy ubrań, chyba, że wiesz, że ich dowiezienie nie będzie możliwe.
 
Ale do rzeczy, na wyjście przygotuj mężowi ubranie dla siebie – pamiętaj, że brzuch nie od razu będzie płaski jak po tygodniowym detoksie i nie wybieraj sukienki bandażowej. Lepiej asekuracyjnie wybrać coś o luźnym kroju. Pamiętaj też o wygodnych butach. A, dobrze, żeby ubranie, które wybierzesz na wyjście umożliwiało w miarę swobodne karmienie – nigdy nie wiadomo, kiedy nowo narodzony maluch zechce się posilić.
 
Potrzebne będzie też ubranie dla malucha dopasowane do panujących warunków atmosferycznych. Pisałam o tym osobny post:
 

>> W CO UBRAĆ NOWORODKA NA WYJŚCIE ZE SZPITALA – PRZECZYTASZ TUTAJ <<

Pamiętaj też o zabraniu fotelika do samochodu!

Przygotowałam Ci też piękną, kobiecą checklistę do druku – jest tam też miejsce na wpisanie własnych pozycji 🙂

>> CO ZABRAĆ DO SZPITALA – CHECKLISTA DO DRUKU <<

co zabrac do szpitala lista

To tyle! Wiele i niewiele. Torby i walizki. Torby i walizki, które zabierzesz w krótką, ale jedną z najważniejszych podróży swojego życia! Mam nadzieję, że odczarowałam Ci trochę torbę do szpitala i problem, co spakować nie jest już taki duży. Powodzenia!

co zabrac do szpitala
co zabrac do szpitala porod

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ