Najlepsze zabawki wspierające rozwój motoryki małej

Rozwój motoryki małej to zagadnienie, które powinno zainteresować rodziców maluchów i przedszkolaków. Czym jest motoryka mała? Mówiąc pokrótce – motoryka mała to wszelkie czynności i ruchy, jakie Twoje dziecko wykonuje dłońmi i palcami. W ciągu pierwszych lat życia dziecka motoryka mała rozwija się niezwykle szybko i warto ją wspierać. Ja uwielbiam łączyć naukę z zabawą – przyjemne z pożytecznym, i przygotowałam zestawienie najlepszych zabawek wspierających rozwój motoryki małej. Zobacz, o takich cudach marzy każde dziecko 🙂

Z czym wiąże się wspieranie motoryki małej?

 
Motoryka mała, która odpowiedzialna jest za ruch dłoni i palców przyda się dziecku w każdej dziedzinie życia! Nie musisz wiedzieć o niej nic, żeby zauważyć, że Twoje dziecko już od urodzenia z miesiąca na miesiąc trenuje swoje rączki, a ich ruchy stają się coraz bardziej sprawne i skoordynowane. W pewnym momencie warto zacząć trenować dłoń w formie zabawy i wcale nie trzeba się przy tym natrudzić. Posłuży nam do tego wszystko, co mamy pod ręką! Piłki, balony, miseczki, przelewanie, przesypywanie, dotykanie, miętoszenie w rączkach – to wszystko wspiera rozwój motoryki małej. Później zaczynają się zabawy wymagające większej sprawności dłoni, takie jak rysowanie, malowanie, czy układanie wież z klocków. Wszystko to robimy intuicyjnie, prawda? I dobrze! Dzięki temu wcale nie mamy poczucia, że robimy coś specjalnego, a dbamy o rozwój naszego maluszka. Zabawy wspierające motorykę małą są ciekawe i nieskomplikowane, a co najważniejsze – możemy użyć do nich dosłownie wszystkiego, co mamy pod ręką. 

Zabawki wspierające rozwój motoryki małej`

 
Nie musimy jednak kombinować sami! A przynajmniej nie tylko. Na rynku jest teraz mnóstwo zabawek wspierających rozwój motoryki małej, zabawek przeznaczonych dla maluszków już od ukończenia pierwszego roku życia. Należą do nich wszelkiego rodzaju sortery, labirynty, nawlekanki, masy do modelowania takie jak piasek kinetyczny czy ciastolina i najróżniejsze układanki. Wszystkie te zabawki wspierają rozwój dłoni, ćwiczą jej sprawność i zręczność, a także koordynację oko-ręka. Zabawkami dla starszaków nie pogardziłby niejeden rodzic, zobacz zresztą co można znaleźć w sklepach, a to tylko kropla w morzu.
 

Dla najmłodszych

 
Najlepsze zabawki wspierające rozwój motoryki małej
 
 
I dla ‘średnich’ (3-4-5 latków)
 
Najlepsze zabawki wspierające rozwój motoryki małej
 

Dla starszaków

 
Najlepsze zabawki wspierające rozwój motoryki małej
|4| – Korbo Klocki
 
Zdjęcia pochodzą z asortymentu sklepu internetowego HulaHop.pl
 
Znasz takie zabawki, używasz ich do wspierania rozwoju swojego dziecka? A może masz inne sposoby na wspieranie rozwoju motoryki małej?

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ