12 października 2017

Najlepsze zabawki wspierające rozwój motoryki małej

Najlepsze zabawki wspierające rozwój motoryki małej

Rozwój motoryki małej to zagadnienie, które powinno zainteresować rodziców maluchów i przedszkolaków. Czym jest motoryka mała? Mówiąc pokrótce - motoryka mała to wszelkie czynności i ruchy, jakie Twoje dziecko wykonuje dłońmi i palcami. W ciągu pierwszych lat życia dziecka motoryka mała rozwija się niezwykle szybko i warto ją wspierać. Ja uwielbiam łączyć naukę z zabawą - przyjemne z pożytecznym, i przygotowałam zestawienie najlepszych zabawek wspierających rozwój motoryki małej. Zobacz, o takich cudach marzy każde dziecko :)

Z czym wiąże się wspieranie motoryki małej?


Motoryka mała, która odpowiedzialna jest za ruch dłoni i palców przyda się dziecku w każdej dziedzinie życia! Nie musisz wiedzieć o niej nic, żeby zauważyć, że Twoje dziecko już od urodzenia z miesiąca na miesiąc trenuje swoje rączki, a ich ruchy stają się coraz bardziej sprawne i skoordynowane. W pewnym momencie warto zacząć trenować dłoń w formie zabawy i wcale nie trzeba się przy tym natrudzić. Posłuży nam do tego wszystko, co mamy pod ręką! Piłki, balony, miseczki, przelewanie, przesypywanie, dotykanie, miętoszenie w rączkach - to wszystko wspiera rozwój motoryki małej. Później zaczynają się zabawy wymagające większej sprawności dłoni, takie jak rysowanie, malowanie, czy układanie wież z klocków. Wszystko to robimy intuicyjnie, prawda? I dobrze! Dzięki temu wcale nie mamy poczucia, że robimy coś specjalnego, a dbamy o rozwój naszego maluszka. Zabawy wspierające motorykę małą są ciekawe i nieskomplikowane, a co najważniejsze - możemy użyć do nich dosłownie wszystkiego, co mamy pod ręką. 


Zabawki wspierające rozwój motoryki małej`


Nie musimy jednak kombinować sami! A przynajmniej nie tylko. Na rynku jest teraz mnóstwo zabawek wspierających rozwój motoryki małej, zabawek przeznaczonych dla maluszków już od ukończenia pierwszego roku życia. Należą do nich wszelkiego rodzaju sortery, labirynty, nawlekanki, masy do modelowania takie jak piasek kinetyczny czy ciastolina i najróżniejsze układanki. Wszystkie te zabawki wspierają rozwój dłoni, ćwiczą jej sprawność i zręczność, a także koordynację oko-ręka. Zabawkami dla starszaków nie pogardziłby niejeden rodzic, zobacz zresztą co można znaleźć w sklepach, a to tylko kropla w morzu.

Dla najmłodszych


Najlepsze zabawki wspierające rozwój motoryki małej


I dla 'średnich' (3-4-5 latków)


Najlepsze zabawki wspierające rozwój motoryki małej

Dla starszaków


Najlepsze zabawki wspierające rozwój motoryki małej
|4| - Korbo Klocki

Zdjęcia pochodzą z asortymentu sklepu internetowego HulaHop.pl

Znasz takie zabawki, używasz ich do wspierania rozwoju swojego dziecka? A może masz inne sposoby na wspieranie rozwoju motoryki małej?

21 komentarzy:

 1. świetne propozycje, muszę kupić maluchowi jakieś zabawki tego typu

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile super rekomendacji. Wybór jest teraz tak ogromny, że czasami naprawdę trudno się zdecydować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe propozycje. Lubimy takie zabawki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To dobrze, że dzieci same, intuicyjnie sięgają po takie przedmioty, zabawki, które je usprawniają. U nas bardzo lubiane jest przelewanie, przesypywanie, wieża z klocków.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydatne, choć ja jako dziecko nie miałam żadnej z tych cudów, a motorykę małą rozwijałam bardzo dobrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najlepsze są układanki, przeplatanki, i wygniatanie: ciasta, plasteliny, ciastoliny czy piasku kinetycznego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. do wspierania motoryki malej u nas w domku przyczyniła się metoda żyienia BLW. dziś córeczka (1rok) dostała grykę ekspandowaną na spacerku- radziła sobie świetnie z wkładaniem jej do buźki, a jeśli nie znacie gryki ekspandowanej to dodam że jest mniejsza niż ziarnko grochu- chwyt szczypcowy króluje u mojej Małej <3 dzięki za dodatkowe porady Magdo M.! <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Pamiętam, jak sama bawiłam się takimi zabawkami :)

  OdpowiedzUsuń
 9. u nas motorykę mala wspiera tez metoda zywienia BLW! dziś moja mala zajadala gryke ekspandowana na spacerze, a jej ziarnka sa mniejsze od grochu! szczypcowy chwyt opanowany! dzięki za Toje porady Magdo M!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem ogromna fanka wspolnego rysowania i gotowania. :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Iza D- www.nietylkorozowo.pl12 października 2017 20:42

  To nie tylko rozwija dziecięcą motorykę, ale to też fajne zajęcia dla... rodzica :P Przynajmniej ja uwielbiam wszelkiego rodzaju sorterki czy koraliki :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Wszystko powyższe stosujemy w zabawach na codzień, ale tych drabinek nie znamy. Zaintrygowały mnie. Chętnie poszukam i przetestuję :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetne propozycje, mi spodobał się piasek kinetyczny :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pracując w szkole z młodzieżą daje się niestety zauważyć coraz większe zaniedbania na poziomie szeroko rozumianej sprawności fizycznej ale także sprawności czysto manualnej,zaniedbania z najmłodszych lat pozostają z nami już na całe życie i potem bardzo trudno je "wyprostować".

  OdpowiedzUsuń
 15. U nas piasek kinetyczny i ciastolina, plastelina. Oraz miotanie kasztanami 🤣 w sumie najlepiej bo tanio

  OdpowiedzUsuń
 16. Moja córka lubi obrazki układane z kolorowych koralików. Fajnie rozwija to motorykę małą, ale i kreatywność :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajnie że poprzez zabawę możemy pomagać dziecku. :) Zabawki są rewelacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mama Gadżet (Mamagadżet)19 października 2017 18:36

  Również uważam, że rozwój motoryki małej jest bardzo ważny, staram się ją rozwijać a na święta w planach właśnie play doh i piasek kinetyczny :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Super zestawienie. Jestem logopedą i sama niedawno napisałam o wspieraniu motoryki małej😊

  OdpowiedzUsuń
 20. naszebabelkowo.blogspot.com30 października 2017 16:36

  Na rynku jest teraz ogromne zatrzęsienie wszelkich cudowności dla dziecka ! Twoje wybory i sugestie bardzo mi się podobają. Warto zwracać uwagę nie tylko na walory estetyczne zabawek - ale również na ich funkcje edukacyjne i rozwojowe :) Świetna lista, która łączy w sobie to wszystko !

  OdpowiedzUsuń
 21. U nas głównie prace manualne. Na zabawkach skupiamy się mniej. Karolina woli coś wycinać, lepić. Chociaż piaskiem kinetycznym nie pogardzi.

  OdpowiedzUsuń

TOP