20 dni do czystego domu – posprzątaj dom na błysk przy minimum wysiłku!

Przedstawiam Ci owoc mojej ostatniej wytężonej pracy. Planer 20 dni do czystego domu – wyzwanie, które stworzyłam przede wszystkim dla siebie, bo zawsze miałam problem z organizacją czasu i przestrzeni, ale również dla Ciebie – czytelniczki, która również nie czuje się perfekcyjną panią domu i chce nad tym popracować. Opracowałam dwudziestodniowy plan sprzątania wraz z wersją do wydruku i odhaczania zrealizowanych zadań. Wyrobisz się przed świętami, a co lepsze, nie spędzisz na sprzątaniu całe dnie, a maksymalnie dwie godziny dziennie. Dołącz do mnie!

Nigdy nie należałam do tych, które w domu radzą sobie perfekcyjnie. Na pytanie: ‘Jak utrzymać porządek przy dwójce dzieci‘ bez skrępowania odpowiadam ‘Nie mam bladego pojęcia!‘. Chcę jednak spróbować nowej metody i zrobić coś, czego nie robiłam nigdy dotąd.

TRZYMAĆ SIĘ PLANU.

20 dni do czystego domu

Plan sprzątania 20 dni do czystego domu to pełna rozpiska, która wskazuje co, w którym pomieszczeniu posprzątać danego dnia. Wersja podstawowa zakłada wysprzątanie 3-pokojowego mieszkania, w którym mieści się salon, kuchnia, łazienka, sypialnia, przedpokój, pomieszczenie gospodarcze lub piwnica, balkon lub taras i CO NAJWAŻNIEJSZE dla każdej mamy 😉 – pokój dziecięcy. Ale nie martw się, jeśli pomieszczeń masz mniej lub więcej, podpowiem Ci, jak to zorganizować, by wszystko miało ręce i nogi.

Oto, jakie miałam założenia przy tworzeniu planu 20 dni do czystego domu:

 • najpierw sprzątamy pomieszczenia, w których spędzamy najmniej czasu = są najmniej użytkowane. Dzięki temu po skończeniu nie musimy (a przynajmniej nie powinniśmy) zaczynać od początku. 
 • W każdym pomieszczeniu zaczynamy od ‘grubszych’ spraw, później przechodząc do zadań łatwiejszych, zgodnie z zasadą, że:
 • zaczynamy od góry, kończymy na dole. Dodatkowo:
 • wszystkie rzeczy, które znalazły się w danym pomieszczeniu ‘jakoś’ czy ‘przez przypadek’ organizujemy w jednym miejscu, na przykład kartonie czy reklamówce, a później wszystkie odkładamy na miejsce, bądź takie miejsce im organizujemy. Dzięki temu unikniemy rozpraszania się i robienia stu kilometrów po domu. Ponadto:
 • są rzeczy, które TRZEBA robić codziennie i niezależnie od tego wyzwania, nie wliczają się one w czas sprzątania przeznaczony na zrealizowanie planu.

Co zrobić, jeśli mam mniej/więcej pomieszczeń niż zakłada plan

Jeśli pomieszczeń jest mniej – wyrzuć pomieszczenie, którego nie masz. Proste i logiczne. Schody zaczynają się, gdy pomieszczeń jest więcej, ale to spokojnie da się zorganizować.

Ustal, które z pomieszczeń są najmniej używane. Jeśli masz więcej niż trzy/cztery pokoje zapewne część z nich po prostu leży i czeka na gości/nowych członków rodziny/znalezienie im przeznaczenia. Posprzątaj je według planu dla SYPIALNI modyfikując go odpowiednio do pomieszczenia. Jeśli w pokoju nie ma łóżka wiadomo, że nie będziemy w nim zmieniać pościeli. Możesz lecieć pomieszczenie po pomieszczeniu, ale ja zrobiłabym to tak, że wdrożyłabym DZIEŃ 3 we wszystkich tych pokojach (jeśli się da – we wszystkich jednego dnia, jeśli nie – rozłożyłabym prace), DZIEŃ 4 we wszystkich pokojach i DZIEŃ 5 we wszystkich pokojach. Tylko od Ciebie zależy, czy czas potrzebny na wykonanie wszystkich zadań się wydłuży, czy może uda Ci się trzymać planu i nie przekroczyć 20 dni. Zresztą, zawsze możesz nadrobić później, jeśli tylko będziesz miała czas i/lub ochotę.

Fajnie też, jeśli do porządków dołączą się pozostali domownicy. Możecie wtedy sprzątać na zmianę lub działać wspólnie jeszcze bardziej minimalizując czas przeznaczony na sprzątanie.

Mam jeszcze dla Ciebie jedną wskazówkę dotyczącą okien – jeśli chcesz, przeznacz jeden lub dwa dni, żeby ogarnąć tylko okna i firany. Ja wolę rozdzielić ten etap na pomieszczenia, nie mam wtedy wrażenia, że się jakoś specjalnie namachałam, a efekt jest ten sam 🙂

Oto pełny plan 20 dni do czystego domu, możesz go ściągnąć bezpośrednio ze zdjęcia (zapisz je po kliknięciu prawym klawiszem) lub pobrać go TUTAJ w lepszej jakości.

 
20 dni do czystego domu
 

Pamiętaj, by oprócz codziennego odhaczania zadań każdego dnia lub w zależności od potrzeby:

 • odkurzać i myć podłogi
 • robić pranie i prasowanie
 • odkładać rzeczy na swoje miejsce (u mnie najgorszy punkt!)
 • zmywać i ogarniać kuchnię
 • dbać o czystość toalety
 • i oczywiście robić wszystko inne, co wyda Ci się konieczne. Jeśli będzie to NIC – spoko, zazdroszczę 🙂

I pamiętaj – NIE MUSISZ! CHCESZ! Prawda? 
 

Zobacz też moje kobiece plannery! Możesz je pobrać po zapisie na mój newsletter, a więcej o nich przeczytasz TUTAJ

.
Życzę Ci powodzenia oraz dużo silnej woli i konsekwencji 🙂 Niech Twój dom na święta rozbłyśnie nie tylko choinkowymi lampkami, ale również czystością, przy Twoim minimalnym dziennym wysiłku!

 

Zobacz też mój wpis o naturalnych metodach na posprzątanie domu, naprawdę polecam 🙂

perfekcyjna pani domu blog

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ