11 kwietnia 2018

Jaka jest idealna różnica wieku między rodzeństwem

idealna różnica wieku między rodzeństwem

Idealna różnica wieku między rodzeństwem. Czy coś takiego w ogóle istnieje? Dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie jako mama dwójki dzieci ze względnie niewielką różnicą wieku oraz rozpatrując kilka aspektów tej sprawy - między innymi korzyści dla dzieci i korzyści dla rodziców.

Tak bardzo bałam się podwójnego rodzicielstwa! Do pewnego momentu po prostu panicznie reagowałam na myśl o ciąży, byłam zmęczona opieką nad starszą córką i zupełnie nie w głowie był mi znów noworodek. Jednak z czasem coraz częściej myśl o kolejnym dziecku pojawiała się w mojej głowie i w końcu się zdecydowaliśmy. Bałam się, ale chciałam mieć drugie dziecko - i to był mój priorytet.

Mała różnica wieku - zalety i wady


Jaka różnica wieku to mała? Moim zdaniem gdzieś tak do 3 lat. Największe zalety małej różnicy wieku są następujące:
 • nie wychodzisz z wprawy - i nie wpadasz 'znów w pieluchy', po prostu siedzisz w nich cały czas ;)
 • dzieci chowają się razem, wspólnie bawią, mają podobne zainteresowania,
 • młodsze dziecko wiele rzeczy odziedziczy po starszym, co nie obciąża tak domowego budżetu,
 • później dzieciom (no, szczególnie temu młodszemu) jest łatwiej w szkole. Materiał jest podobny, starsze może pomagać młodszemu, starszak toruje drogę rodzeństwu,
 • łatwiej im utrzymać kontakt, rozumieją się, nie ma między nimi 'przepaści'

Myślę, że więcej jest zalet niż wad posiadania dzieci z małą różnicą wieku. Najtrudniejszy jest pierwszy rok, później już naprawdę mamy z górki. Największą wadą, jaką tu obserwuję, jest to, że
 • rodzice mają ręce pełne roboty, w końcu nawet trzy- czy czterolatek to wciąż małe dziecko, które potrzebuje uwagi i czasu mamy i taty, a jego malutki brat czy siostra potrzebuje tego czasu jeszcze więcej!
 • Mogą wystąpić też problemy z zaakceptowaniem malucha przez starszaka (te jednak mogą pojawić się też u starszych dzieci, niezależnie od różnicy wieku), a nie potrafiąc trafnie okazać emocji dziecko może troszkę nam te pierwsze miesiące RAZEM utrudnić.

Duża różnica wieku - zalety i wady


Tutaj też jest sporo plusów, bowiem:
 • starsze dziecko zajmie się już sobą, jest samodzielne, samo się ubierze, niejednokrotnie przygotuje sobie coś do jedzenia, samo się wykąpie,
 • starszak jest też nieocenioną pomocą przy maluchu (o ile wykaże chęci i zainteresowanie), przypilnuje go, gdy będziesz chciała wziąć prysznic, czy nawet (w przypadku starszych dzieci) wyskoczyć do sklepu,
 • starsze dziecko przejmie rolę 'mentora' i duże prawdopodobieństwo, że to ono będzie dla maluszka największym autorytetem,
 • rodzice nie odczują tak dużego obciążenia fizycznego z posiadania dzieci z dużą różnicą wieku,
 • wspólne wyjście czy wyjazd nie jest już aż taką 'wyprawą'.

Natomiast jest też kilka minusów, ponieważ wychowując co najmniej dwójkę dzieci, między którymi jest różnica załóżmy >7 lat:
 • cały proces rodzicielstwa zaczynamy od nowa, 
 • dzieci chowają się jak jedynacy, jest między nimi przepaść, w końcu i ona się zatrze, ale na początku różnica w rozwoju będzie olbrzymia i nie do pokonania,
 • całą wyprawkę zazwyczaj musimy kompletować od nowa,
 • starsze dziecko może czuć się odsunięte, skupiona dotychczas na nim uwaga musi teraz być podzielona i dla niego będzie to bardziej zauważalne, gdy ma na przykład lat 8, a nie 2.

Czy jest tu złoty środek? Chyba nie. Idealna różnica między rodzeństwem jest kwestią mocno indywidualną, i choć, jak zapewne wiesz, u nas ta różnica jest względnie niewielka, chętnie wypróbowałabym też drugą opcję (większą różnicę wieku) ;)

Jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem


Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie chyba nie ma, w końcu każdy lubi co innego i ma inne priorytety. Istnieją jednak aspekty posiadania dzieci w pewnym wieku, które doceni każdy rodzic. Jaka jest wobec tego według mnie (subiektywna opinia, ale jak inaczej mogę się tu wypowiedzieć, jak nie z doświadczenia) idealna różnica wieku między rodzeństwem? Myślę, że właśnie taka, jak u nas - około

dwa lata i osiem miesięcy


Jak już wcześniej wspomniałam, bardzo bałam się jak to będzie z dwójką dzieci. Obawiałam się, że zwyczajnie sobie nie poradzę, nie podołam. A jednak ułożyło się to wszystko całkiem nieźle, młodsza Sara urodziła się w lipcu, starsza Maja lipiec i sierpień spędziła w domu przyzwyczajając się razem z nami do nowej sytuacji, a we wrześniu dzielnie pomaszerowała do nowego przedszkola. Dzięki temu miałam więcej czasu na zajęcie się maluszkiem, podczas gdy starsza była w tym czasie 'zaopiekowana'. Popołudnia spędzałyśmy na wspólnej zabawie, z czego każda z nas czerpała wiele radości, ba, nadal tak to wygląda i nadal ten schemat się sprawdza. Najtrudniejsze są wieczory, podwójna kąpiel, podwójna kolacja, podwójne usypianie, ale i to da się wypracować, wymaga to tylko odrobinę czasu i wprawy. A, i chciałam powiedzieć, że ja jestem typem, który niestety sporo narzeka z natury, i, jak to mówi mój mąż, 'lubi robić szum', dlatego z moich ust raczej można by było spodziewać się słów, że 'olaboga jak mi ciężko', albo 'ja pierdzielę nie wytrzymam z tymi dzieciakami', a jednak - JEST OK! Żeby nie było, czasem i takie słowa padają z moich ust (te wspomniane powyżej), ale znacznie częściej rozpływam się nad tymi moimi dwoma aniołko-diabełkami!

Skoro dla mnie, tej marudząco-wymagającej kobiety, dwa lata i osiem miesięcy różnicy jest spoko, to z niemałą pewnością u Ciebie też tak będzie :)

Dlatego jeśli myślicie o powiększeniu rodziny, okolice drugich urodzin starszej pociechy to świetny moment, żeby plan wcielić w życie! Mówię to z autopsji. Więc jeśli chcesz mieć dzieci z nie tak wielką różnicą wieku, ale i boisz się olbrzymich obowiązków związanych z posiadaniem dwóch maluszków (choć znam mamy, które mają trójkę! dzieci rok po roku, i doskonale sobie radzą!), oraz pragniesz pozostać w niezłym zdrowiu fizycznym i psychicznym, polecam zdecydować się na drugie dziecko z odstępem 2,5 - 3 lat. A, ciąża to przecież nie takie hop siup, warto zacząć się o nią starać wcześniej i oczywiście dobrze się do niej przygotować.

Jak się nie ma, co się lubi - to się lubi, co się ma


Tutaj rozwinę to, co napisałam wyżej. Nie każda kobieta w ciążę zachodzi od tak. Nie każda przechodzi ją bezproblemowo. Często też jest tak, że my sobie planujemy, a ktoś na górze śmieje się z tych planów i ostatecznie wychodzi tak, jak ma wyjść. Co z tego, że zaplanujesz sobie ciążę w 18 dniu cyklu, w dniu drugich urodzin swojego starszaka. Przecież wyjść może bardzo różnie! Może 'wpadniecie', gdy starszy maluch będzie miał zaledwie cztery miesiące, a może na ciążę przyjdzie wam czekać kilka lat. Niezależnie jednak od tego, jaka będzie różnica wieku między dziećmi - znajdą się jej plusy. Minusy też, to oczywiste ;)

Od jakiegoś czasu powtarzam sobie, że

jeśli coś w naszym życiu nam się nie podoba i mamy na to wpływ - zmieńmy to, a jeśli nie mamy na to wpływu, spróbujmy to zaakceptować. 

Ta maksyma to taka uniwersalna mądrość (ktoś mądry to kiedyś powiedział, ale nie mogę znaleźć cytatu, jeśli wiesz kto i jak brzmiał w oryginale, będę wdzięczna za podesłanie) i odnosi się do wielu, jeśli nie wszystkich sytuacji, jakie nas spotykają. Jest taka pozytywna, daje moc, nadzieję, przypomina o pokorze. I tutaj warto ją wykorzystać!

Jeśli więc starasz się o dziecko, a jakoś druga kreska nie nadchodzi, nie załamuj się, nie zaprzestawaj działań, podejmuj nowe, jeśli trzeba, szukaj przyczyn i nie odpuszczaj w staraniach o marzenia, a ja bardzo, bardzo mocno trzymam kciuki, żebyś już wkrótce mogła poznawać własne plusy i minusy bycia mamą więcej niż jednego dziecka!

idealna różnica wieku między rodzeństwem
idealna różnica wieku między rodzeństwem
idealna różnica wieku między rodzeństwem
idealna różnica wieku między rodzeństwem
Zdjęcia wykonała Katarzyna Wieteska Inny Wymiar
Na Facebooku znajdziesz mnie TUTAJ
Na Instagramie jestem TUTAJ
Poplotkować ze mną możesz w mojej grupie TUTAJ
 A moje inspiracje podejrzysz na Pinterest TUTAJ

Do zobaczenia wkrótce! :)

48 komentarzy:

 1. U nas jest kolejno 2 i 3 lata różnicy (plus parę miesięcy). I chyba 3 było mi łatwiej ogarnąć, niż 2.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od zawsze uważałam, że idealna różnica wieku to 2,5 roku. U mnie jest 4 lata, i uważam, że trochę za duża.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie będzie większa i to dużo, o ile się uda zajść w ciąże, jak na razie od ponad pół roku nic :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie się zawsze wydawało, że najlepszą różnica wieku to ok. 2 lat, bo wtedy dzieci mało różni i faktycznie starsze "toruje"drogę młodszemu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja przeważnie słyszę, że im mniejsza różnica wieku tym lepiej. Między mną a starszym bratem jest 9 lat różnicy a między młodszym 7 lat i fakt zdarzały się konflikty, jak to w rodzeństwie ale żyjemy ze sobą bardzo dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dla mnie różnica wieku nie ma żadnego znaczenia. Znam rodzeństwa rok po roku, które nigdy nie miały ze sobą dobrego kontaktu oraz takie, gdzie różnica była 10 lat i więcej, a ich relacja jest świetna. Ważne by w ogóle rodzeństwo mieć, a nie zawsze jest to takie proste. Ja niestety jestem jedynaczką, dlatego mam 3 dzieci. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Izabela Błaszczak12 kwietnia 2018 01:22

  Mam dwóch chłopców. 2 lata różnicy i przyznam że na początku było trochę ciężko ale z czasem jest coraz lepiej. Bawią się razem , uczymy i czytamy razem. I jak podrosna będą mogli razem wychodzić ;). Dodatkowo zaoszczedazm na ubraniach, bo młodszy ma po starszym chociaż ma inny gust to i tak jest ok:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak jak napisałaś - nie ma idealnej recepty na to. Z jednej strony fajnie jest odhaczyc macierzystwo i na stare lata zajac sie soba i swoimi pasjami. Wtedy dzieci są już na swoim, maja swoje zycie i nie potrzebują nas w takiej mierze jak za dzieciaka. Z drugiej strony kazdy lubi czuć sie potrzebny a co wtedy gdy dzieci wyfruna na jeden raz z domowego ogniska? Ni tak ni jak. Myślę ze decyzja o drugim dziecku jest indywidualna. Bardzo klarownie przedstawilas "problem" Spodobał mi sie ten tekst 💋❤albo za ciosem albo z odstepem czasowym 😀

  OdpowiedzUsuń
 9. oczy mają chyba obie po mamie

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak dla mnie nie istnieje coś takiego jak idealna różnica wieku między rodzeństwem. Wpływ na to ma wiele czynników. Planować możemy, ale życie samo weryfikuje. Czasem wpływ na to ma zdrowie, czasem warunki mieszkaniowe i można by tak wymieniać... Mój syn skończył 18 lat - proces tracenia trwa, co raz bardziej to odczuwam. Mam 38 lat, wciąż czuję się młodo i gdyby tylko było to możliwe, chętnie bym odegrała tę rolę raz jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudne dzieciaczki, mama i piękne zdjęcia :-) Mimo wszystko podziwiam wszystkich rodziców ,którzy mają więcej niż jedno dziecko bo ja z jednym czasem ledwo ogarniam :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Różnica wieku nie ma dla mnie większego znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja ma 2 lata młodszą siostrę i 14 lat młodszego brata :)
  Nie jest najgorzej... Tak naprawdę dla nas to nie ma znaczenia ale wiadomo, że z siostrą jesteśmy bardzo blisko i czujemy się trochę matkami dla brata :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Moim zdaniem nie ma idealnej różnicy wieku. Znam rodzeństwa, gdzie dogadują się mimo dużej różnicy wieku. Sa rodzeństwa gdzie ciężko sie dogadać mimo, że dzieli maksymalnie 3 lata. Są plusy i minusy :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie decyzje jeszcze przede mną, ale moim zdaniem 3 lata to dobra różnica :-) na pewno jest łatwiej niż z 2 maluszkami w domu. Pozdrawiam serdecznie🌞🌞🌞

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że do 3 lat to taka różnica "akurat" i na pewno idealna dla mnie. Starszak jest już kumaty, nieco odchowany, od piersi odstawiony i czasu jest jakby więcej, a zarazem na tyle mała różnica wieku między dziećmi, że za jakiś czas mogłyby się razem bawić :)

  OdpowiedzUsuń
 17. U nas to było takie Kelly family :p brat starszy o 11miesiecy, drugi młodszy o trzy lata, a siostra o 5 :D

  OdpowiedzUsuń
 18. U nas różnica wieku między dzieciaczkami jest równe 2 lata (oboje z maja ;)) I jak dla mnie ta różnica jest idealna, fakt, ręce pełne roboty, ale kiedy obydwoje są w przedszkolu, to już można trochę odsapnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Grafy w podróży12 kwietnia 2018 01:22

  Rodzeństwo to super sprawa, u mnie i u żony była trojka. Nasz Maksik chowa się na razie sam, jak pomyślimy o pieluchach to trochę nas zniechęca. Nawet biorąc pod uwagę, że nasz niemowlak był w obsłudze bezproblemowy.Zobaczymy...

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie ma tu złotego środka. To co dla mnie jest zaletą, dla innych będzie wadą. Zależy od dzieci, od rodziców i od priorytetów. U nas to 2 lata i 9 mcy. Pamiętajmy że w ciąże nie zachodzi też się od tak, gdy chcemy, bo chcemy :)

  OdpowiedzUsuń
 21. To prawda, rodzice mają pełne ręce roboty by o wszystkim pamiętać. Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 22. Żaneta Pilarska12 kwietnia 2018 07:23

  Kiedyś uważałam, że te 3 lata to idealna różnica (między mną a jednym z braci jest taka), ale potem urodził się gdy miałam 15 lat drugi brat, i myślę że to też jest fajna różnica, on miał siostrę-opiekunkę, a ja berbecia, z którym była masa radości- tzn. nadal jest, z 15-letnim chlopem to sobie już można porozmawiać :)

  OdpowiedzUsuń
 23. U nas różnica wieku wynosi prawie
  4 lata
  i już zaczynają się zgrzyty, kłótnie,
  wyzwiska itd.
  Starszy ma 13 lat i wchodzi w trudny etap dojrzewania, młodszy ma 9 i jeszcze jest dziecinny, więc te 4 lata różnicy między nimi gdzieś tam wychodzą...

  OdpowiedzUsuń
 24. Aleksandra Załęska12 kwietnia 2018 10:12

  Dla mnie najlepsza różnica to 3 lata i tak planowałam drugie dziecko. Jednak życie zweryfikowało moje plany... śliczne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Myślę, że wszystko ma swoje plusy i minusy i to kwestia bardzo indywidualna :) Przepiękne zdjęcia i przepiękne Wy :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja też tak miałam, ale przy dwójce nie jest dużo gorzej, a czasem nawet lepiej :D

  OdpowiedzUsuń
 27. To tak jak ja, jestem jedynaczką i nie wyobrażałam sobie mieć jedynaka :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Klaudia Kalazna13 kwietnia 2018 01:20

  Ja mam dwie siostry młodsze o 5 i o 9 lat. Rzeczywiście jest to dość spora różnica wieku, ale mi odpowiada. Przynajmniej mamy fajne zderzenie różnych perspektyw. A i nie wiem, czy to jest związane z różnicą wieku, ale my się nigdy nie kłóciłyśmy i nie kłócimy:)

  OdpowiedzUsuń
 29. U nas prawie 4 lata różnicy. Starszak szybko zaakceptował siostrę. Teraz ( 7 i 3 lata) coraz częściej fajnie się razem bawią i powoli mają swoje sprawy, do których nie koniecznie nas wtajemniczają :D
  Moja siostra jest młodsza o prawie 5 lat i największe tarcia zaczęły się jak miałyśmy po naście lat. Oj bywało gorąco, ale teraz dogadujemy się świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 30. Oj tak, przychodzi czas, że nawet nie tak wielka różnica wyjdzie. Cierpliwości!

  OdpowiedzUsuń
 31. Dokładnie, to też zawarłam w rozważaniach :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Dokładnie, też już czekam na ten etap :D

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie mam doświadczeń ale też mi się wydaje, że 2-3 lata to taka optymalna różnica.

  OdpowiedzUsuń
 34. Trzymam kciuki najmocniej jak się da, żeby Aleks szybciutko i bezproblemowo został starszym bratem :*

  OdpowiedzUsuń
 35. U nas za dwa miesiące pojawi się drugie dziecko, synek. Nasza córcia ma dwa i pół roku. Ciekawa jestem jak to będzie jak już maluszek pojawi się na świecie. Trochę się boje. :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Mam dwóch synów, między którymi jest ...minuta różnicy :-) Bliźniaki. Lepszego daru od losu nie mogłam sobie wyobrazić. Mam z głowy m.in rozmyślania o najlepszej różnicy wieku pomiędzy rodzeństwem.

  OdpowiedzUsuń
 37. Monika (mama na całego)13 kwietnia 2018 01:21

  Tak, jak piszesz chyba nie ma idealnej różnicy wieku. Zależy to wszak o tak wielu czynników. Ponadto czasem wydaje się, że jakaś różnica była ok, a kiedy dzieci urosły stało się inaczej. Ja mam różnicę taką - 4, 6, 5. Podobnie, a jednak inaczej. I powiem tak - jedną z najbardziej kłopotliwych dla mnie sytuacji była ta, kiedy szłam na zebranie do szkoły, do gimnazjum i byłam w ciąży. 15 lat różnicy między najmłodszym a najstarszym dzieckiem. :-)

  OdpowiedzUsuń
 38. Między mną i moim rodzeństwem było odpowiednio 3,3 i 2 lata różnicy, z czego sam nie jestem ani najstarszy, ani najmłodszy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 39. Też zawsze byłem zdania że do 3 lat super :) Co prawda nasz syn ma dopiero ledwo ponad roczek, ale byłoby super ,gdyby do 2 lat doczekał się rodzeństwa... :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Moim zdaniem, najlepsze relacje są pomiędzy rodzeństwem z różnicą ok. 3 lat. Choć wiadomo, od każdej reguły zdarzają się wyjątki... :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Danuta Brzezińska16 kwietnia 2018 13:00

  Mnie różnica nie dotyczyła, natomiast wnuki mam z roczna różnicą i potem wnuczka po 6 latach. Chyba też dobrze:-)

  OdpowiedzUsuń
 42. Przeurocza galeria i wspaniała pamiątka na lata! A co do różnicy to u moich dzieci wynosić ona będzie dokładnie pól roku. Ciekawa jestem jak to będzie w praktyce.

  OdpowiedzUsuń
 43. Monika Kondzior Daniłowicz22 kwietnia 2018 14:28

  OdpowiedzUsuń

TOP