29 maja 2018

Szczęście to kawałek ciastka


Wiesz, w każdej chwili możesz zmienić wszystko. Wziąć życie w swoje ręce i osiągnąć co tylko tylko zechcesz. Jesteś kowalem swojego losu. Wystarczy na chwilę się zatrzymać i pomyśleć, by to zrozumieć, choć w praktyce wcale nie jest to takie proste. Szczęście to kawałek ciastka, wiesz? Jak ta metafora zainspirowała mnie do napisania tego tekstu?


Ostatnio gdzieś w sieci trafiłam na obrazek z napisem:

'Happiness is a piece of cake'


'No rzeczywiście' - pomyślałam. Dla kogoś kto jest wiecznie na diecie do szczęścia (przynajmniej chwilowego) naprawdę wystarczy kawałek ciastka ;) Liznęłam to powiedzonko najbardziej powierzchownie jak tylko się dało. Później mimowolnie załączył mi się tryb analityczny razem z tym językowym, w końcu z wykształcenia jestem nauczycielem języka angielskiego. Nie wiem czy wiesz, w końcu trafiają tu różni ludzie, różne pokolenia, niektórzy nie znają angielskiego, ale 'piece of cake' to idiom - dosłownie oznacza kawałek ciastka, a w przenośni to coś niebywale łatwego - pestka.

No i to szczęście rzeczywiście jest tak samo złożone jak angielski idiom.

Szczęście to pestka


Zastanawiałaś się kiedyś, co naprawdę daje Ci szczęście? Czy jest to rodzina, czy wspólny posiłek przy zastawionym stole, czy zagraniczne wakacje? Czy trening na świeżym powietrzu, czy poczucie beztroski i niezależności? To zależy tylko od Ciebie. I tylko od Ciebie zależy, czy po to szczęście sięgniesz, czy sobie na to pozwolisz.

Zauważyłam, że szczególnie my, kobiety - a mamy już w ogóle - mamy tendencję do odmawiania sobie wielu rzeczy, bo ciągle jest coś ważniejszego do zrobienia. Zgoda, obowiązki są ważne, ale nie zapominaj o sobie! Pozwól sobie na chwilę, która Cię uszczęśliwi. Zrób sobie przerwę i zrób coś dla siebie. Wyrwij się z toksycznych relacji, uwolnij od ludzi, którzy zatruwają Twoje życie (choć to w niektórych przypadkach może być naprawdę trudne), zawalcz o siebie. Bądź panią swojego życia (gorąco zachęcam do przeczytania też tego tekstu)! Zrozum, że WYŁĄCZNIE Ty sama decydujesz o tym, jak będzie wyglądać Twoje życie, o tym jak je przeżyjesz. Jesteś jedyną osobą, która JEST w Twoim życiu od początku do końca. Nie umniejszaj więc swoich potrzeb, a nawet zachcianek, choć raz na jakiś czas - jesteś naprawdę ważna, to co czujesz jest ważne - zrób to dla siebie, by osiągnąć nową jakość życia!

Szczęście to kawałek ciastka


Pozwól sobie na szaleństwo, nie musisz być wiecznie super poprawną mamą i żoną, dla której liczy się tylko dom i dzieci, która uparcie dąży do celu - by zrzucić te 10 kg, by ugotować te dwa dania siedem razy w tygodniu, by wykonać wszystkie mniej lub bardziej ważne rzeczy, które widnieją na liście 'do zrobienia'.

Naprawdę nic się nie stanie, gdy czasem... zjesz to ciastko. Gdy na obiad podasz dzieciom i mężowi mrożoną pizzę. Gdy oddelegujesz obowiązki, albo po prostu na chwilę machniesz na nie ręką! Pozwól sobie sięgnąć po to ciastko. I po szczęście.

Wystarczy... Naprawdę wystarczy chcieć. Odrzucić złe myśli. Pogodzić się z tym, na co nie mamy wpływu. A to na co mamy wpływ, a co nam przeszkadza - zmienić.

Same dla siebie jesteśmy ograniczeniem. Nie pozwalamy sobie na szczęście codzienność sprowadzając do obowiązków i płaczu nad niespełnionymi pragnieniami. Nie zawsze, ale często to my jesteśmy tym, co stoi nam na przeszkodzie w realizacji swoich celów!

Wystarczy się odważyć.

I sięgnąć po ten kawałek ciastka pozwalając sobie na szczęście!

zdjęcia Inny wymiar

15 komentarzy:

 1. Szczęście bije z tych zdjęć. Miło na Was popatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Olga Dąbrowska30 maja 2018 00:18

  Czasami takie powszechnie znane powiedzenia odkrywają przed nami głębszy sens.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepięknie napisane i do tego cudowne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 4. świetny tekst i cudowne zdjęcia
  moja córeczka też uwielbia ze mną gotować

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że swoim tekstem poruszyłaś moje wewnętrzne Ja. ☺
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię angielskie idiomy dzięki tej ich wielowymiarowości 🙂

  A co do szczęścia? Tak, to bardzo proste. Zaczyna się od wdzięczności za to, co już mamy - i potem dzieje się magia, i przychodzą kolejne dobre rzeczy 🙂

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne słowa! Wspaniałe zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Justyna Schwałkowska30 maja 2018 08:58

  Bardzo wzruszający tekst. Najpierw sami musimy pozwolić sobie na szczęście i zobaczyć je w swojej codzienności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo podobne na to patrzę, niedawno popełniłam na blogu tekst o podobnej tematycze. Ciepło pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepiękne zdjęcia i śmiechy dzieci :) Dla mnie szczęściem jest właśnie pokój ducha, kiedy wiem, że ja i moi najbliżsi możemy się cieszyć zdrowiem, czasem spędzonym wspólnie. Piękny blog.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fantastyczne zdjęcia, z wielką przyjemnością się na nie patrzy. :) Jednak zwykła codzienność ma najbardziej czarujący uśmiech. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uroczo uchwycony na fotkach wspólny czas <3

  OdpowiedzUsuń
 13. Małe przyjemności dają wielkie szczęście ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo podoba mi się to porównanie. A Wasze zdjęcia to cud, miód i malina! Aż miło na Was popatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 15. z wielką przyjemnością Cię czytam... z jeszcze większą oglądam te zdjęcia! :) wpadłabym na taką babeczkę

  OdpowiedzUsuń

TOP