Idealna książeczka dla rodzeństwa z niewielką różnicą wieku – Kicia Kocia

Mam dwie córeczki – jedna ma 4,5, a druga 1,5 roku. Każda z nich lubi książeczki. Młodsza najchętniej sięga po propozycje skierowane typowo do maluszków – książeczki z przyciskami, okienkami czy proste książeczki obrazkowe. Starsza preferuje książki odpowiednie do jej wieku – kocha wszelkie opowieści o księżniczkach i swoich ulubionych bohaterach z bajek. Szukając jakiegoś kompromisu – by móc czytać im na raz i by obie były tak samo zainteresowane trafiłam na serię o Kici Koci.

kicia kocia dla rodzenstwa

I idealnie się złożyło!

Bo to, co interesuje obie moje córki, to zdecydowanie zwierzęta, a jakbym miała odpowiedzieć, które najbardziej, bez wahania powiedziałabym:

KOTY!

Mamy w domu koteczkę (możesz ją zobaczyć TUTAJ) i dzieci absolutnie ją uwielbiają, uwielbiają też wszelkie bajki i filmy o kotach, a nawet motyw kota w ubraniach czy zabawach! Od razu wiedziałam, że Kicia Kocia będzie strzałem w dziesiątkę i nic a nic się nie pomyliłam 🙂

Kicia Kocia – Anita Głowińska

kicia kocia ksiazeczki

Autorką i ilustratorką książeczek jest Anita Głowińska. Wydawnictwo Media Rodzina wydało już całe mnóstwo tych książek – pierwsze z nich, podstawowa seria o Kici Koci to książeczki o formacie brulionowym (są niewielkie, w miękkiej okładce). Ich wielką zaletą jest ich… cena 😉 Kosztują 5-7 zł, a doskonale uczą i pokazują dziecku, jak poruszać się po współczesnym świecie. Oto co pisze o książeczce wydawca:


Poznajcie Kicię Kocię – bohaterkę serii kwadratowych książek autorstwa Anity Głowińskiej dla najmłodszych czytelników. Kicia Kocia to rezolutna kotka, która wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi odkrywa odważnie świat i uczy się najważniejszych zasad i prawideł w codziennym życiu.

Wydawnictwo media rodzina

Ilustracje są kolorowe i przykuwające uwagę dziecka, a główna bohaterka rezolutna i sympatyczna. Miewa też swoje humory, jak każde dziecko 🙂

Co dziecko wyniesie z serii o Kici Koci?

Każda książeczka to odrębny temat. Kicia Kocia w przedszkolu, na plaży, na basenie, na rowerze, Kicia Kocia i straszna burza, Kicia Kocia nie może zasnąć, Kicia Kocia ma braciszka Nunusia… To tylko niektóre z wielu, wielu tytułów, jakie zaproponowała najmłodszym czytelnikom Anita Głowińska. Z książeczek o sympatycznej koteczce, jej przyjaciołach i opiekunach dziecko dowie się między innymi:

  • jak ważne jest dbanie o przyrodę (Kicia Kocia – co z tymi śmieciami)
  • czego unikać w trakcie burzy (Kicia Kocia i straszna burza)
  • czego się spodziewać, gdy mamy przywitać nowego członka rodziny (Kicia Kocia ma braciszka Nunusia)
  • dlaczego słodycze i ich nadmiar w diecie to nie najlepszy pomysł (Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie)
  • że dobrze jest być koleżeńskim (Kicia Kocia – To moje!)
  • dlaczego odkurzacz wcale nie jest taki straszny (Kicia Kocia sprząta)
  • i wiele, wiele więcej!

Kicia Kocia – inne książeczki

Po sukcesie Kici Koci ukazała się też seria w twardej oprawie, z twardymi stronami – Kicia Kocia i Nunuś. Te książeczki są znacznie krótsze (dla mnie wręcz za krótkie 😉 ale mamy tylko kilka książeczek z serii, być może inne są dłuższe i bardziej treściwe). Za to fajnie pokazują relacje między rodzeństwem,

Oprócz klasycznej serii i serii z Nunusiem pojawiły się też rewelacyjne książeczki dla przedszkolaków. Większe, miękkie zeszyty ćwiczeń – książeczki do czytania, bazgrania i kolorowania. Te również niosą ze sobą całe mnóstwo wiedzy! Dowiemy się z nich wielu rzeczy na przykład o ruchu ulicznym, o tym, co w lesie piszczy, poznamy też faunę Afryki.

Kicia Kocia ksiazeczki

Za co kochamy Kicię Kocię?

Przede wszystkim za jej uniwersalność. Wartości, jakie pomaga przekazać rodzicowi. Relacje, jakie pokazuje. Książka napisana jest bardzo prostym językiem, trafnie pokazuje związki przyczynowo-skutkowe, pozwala dziecku zrozumieć różne sytuacje w różnych kontekstach. Książka przeznaczona jest dla dzieci od 2 do 6 roku życia. Jednak już moja 1,5-roczna córeczka interesuje się książeczką, pewnie przez jej barwne ilustracje, choć słucha z zaciekawieniem.


Wpis ukazał się w ramach kampanii społecznej KOCHANIE przez CZYTANIE organizowanej przez Madzię z Save the Magic Moments. Największą książkoholiczkę i propagatorkę czytania jaką znam 🙂 W akcji bierze udział cała masa blogerów, możecie śledzić wpisy wpisując na Facebooku hashtag #kochanieprzezczytanie . Serdecznie Was zapraszam do poznawania kolejnych niesamowitych dziecięcych propozycji!

sprytna mama blog

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ