Domowy angielski dla malucha – zapowiedź i opis

Stało się! Moja córka kończy w tym roku 5 lat i wreszcie uznałam, że czas zabrać się za regularne i przemyślane nauczanie jej języka angielskiego przez zabawę w domu. Niniejszym rozpoczynam nowy, ambitny program na blogu – cykl 'DOMOWY ANGIELSKI DLA MALUCHA’ – cotygodniowe lekcje ułożone w oparciu o podstawę programową – spójne z tym, co akurat dzieje się w przedszkolu, za oknem i w dużej mierze w domu. Jak będzie wyglądał ten cykl i lekcje?

Domowy angielski dla malucha – skąd pomysł

Z wykształcenia jestem nauczycielem języka angielskiego. Pracowałam jednak głównie z młodzieżą i dorosłymi, uczenie dzieci nigdy nie było moim ulubionym zajęciem ani zawodowym priorytetem. Od zawsze wolałam uczyć dorosłych, brylować wśród zakamarków angielskiej gramatyki, wyjaśniać, tłumaczyć, konwersować. Jednak wśród zadań jakie niesie ze sobą bycie mamą wreszcie znalazło się i to – muszę się zabrać za nauczanie własnych dzieci! Na razie przez zabawę i ciekawe dla maluchów zadania.

domowy angielski dla malucha

Dlaczego nie zrobię tego 'na spontanie’? Bo brak mi doświadczenia i… kreatywności. W zabawach z dziećmi nie jestem tak twórcza jak 'na co dzień’ i potrzebuję tu trochę wsparcia i planu. Mam jednak na tyle wiedzy i metodycznego przygotowania, że czuję się na siłach, by sama ułożyć program 'Domowy angielski dla malucha’.

Cotygodniowe posty mają być inspiracją i bazą materiałów dla moich czytelników, ale przede wszystkim… MOJĄ bazą i motywacją dla mnie, by nie poprzestać na obietnicy, a spełnić ją i rozpocząć nową przygodę z angielskim – razem z moimi dziećmi.

Domowy angielski dla malucha – dla kogo

’Domowy angielski dla malucha’ będzie programem odpowiednim głównie dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Gdybym miała ubrać to w ramy wiekowe, powiedziałabym, że stworzyłam go dla dzieci od 3 do 8 roku życia.

Żeby go przeprowadzić nie musisz być nauczycielem języka angielskiego! Będą się tu pojawiać proste słowa, zwroty i struktury. Jeśli twoja wiedza z angielskiego kończy się gdzieś na poziomie średnio-, bądź nawet niżej-średniozaawansowanym – spokojnie dasz radę.

Domowy angielski dla malucha – źródła

Ważne, żebym zaznaczyła to na początku. 'Domowy angielski dla malucha’ nie będzie programem bazującym na moich autorskich materiałach! Skorzystam z darmowych materiałów dostępnych dla każdego w internecie, za każdym razem podając ich źródło. Na pewno zdarzy się, że jakąś zabawę czy aktywność zaproponuję sama, ale szczerze mówiąc, gdybym miała tworzyć od podstaw WSZYSTKO, musiałabym poświęcić na to etat 😉 Podam Ci na tacy wszystko, czego potrzebujesz do przeprowadzenia lekcji z dzieckiem od A do Z. Korzystając z ogólnodostępnych, legalnych źródeł.

Domowy angielski dla malucha – co będą zawierały lekcje

Każda lekcja będzie dopasowana do pory roku, aktualnych wydarzeń, świąt, postaram też dopasować je jak najlepiej do podstawy programowej. Co tydzień w ramach cyklu pojawią się 3-4 AKTYWNOŚCI, które będą tworzyć całą lekcję. Wystarczą na 30-60 minut zabawy, możesz je powtarzać 1, 2, a nawet 3 razy w tygodniu. Możesz też oczywiście wybrać te, które najbardziej Ci się podobają – każda chwila poświęcona na naukę przez zabawę jest w tym wieku na wagę złota!

Podsumowując – co miesiąc będą się pojawiały 4 lekcje. To nam daje 12 lekcji na kwartał. Co najmniej 36 fajnych, sezonowych aktywności z językiem angielskim dla dzieci w tle.

Każda lekcja będzie zawierała:

  • darmowe materiały do pobrania i druku,
  • źródła, z których pochodzą,
  • zawsze też odeślę Cię do strony, na której możesz sprawdzić wymowę nieznanych słówek
  • oraz do innych lekcji, które dotychczas pojawiły się w cyklu.

Wiesz, to nie będzie nic super-wypasionego, na miarę Nobla, czy odkrywczego. Zwykłe zestawienie materiałów ułożone porami roku. Ale – dopracowane, podane na tacy, w logicznej kolejności, za darmo. Mam nadzieję, że skorzystasz <3

domowy angielski dla malucha
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Domowy angielski dla malucha – dlaczego warto

Dlaczego warto uczyć dziecko języków obcych – myślę, że nie muszę się tu rozpisywać 😉 To nauka, zabawa, rozwój. Same plusy. Poza tym – do niczego nie możesz zmuszać ani dziecka, ani siebie. Robisz to dla przyjemności, dla super wartościowego czasu spędzonego razem i dla rozwoju. Najpierw – przeczytaj wpis Jak uczyć małe dziecko języka angielskiego. Potem – wyglądaj czwartków (zazwyczaj!). To właśnie w czwartki będą pojawiały się nowe posty w cyklu.


’Domowy angielski dla malucha’ to autorski program stworzony z ogólnodostępnych, darmowych materiałów. Ułożony przez nauczycielkę języka angielskiego, ale przede wszystkim MAMĘ <3 Przeznaczony dla najmłodszych dzieci, które zaczynają przygodę z językiem angielskim, rekomenduję go rodzicom dzieci od 3 do 8 roku życia.

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ