7 stycznia 2016

Jak długo powinno spać moje dziecko?


Sen niemowląt i dzieci to jedna z kwestii najbardziej dających się we znaki rodzicom. Sama do dziś walczę o coraz lepszy sen dla mojej 13 miesięcznej córeczki. Bazując na publikacji ekspertów od snu niemowląt przedstawiam Wam tabelę, w której znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji dotyczących nocnego odpoczynku Waszych pociech od urodzenia do 3 roku życia.

W tabeli znajdziecie wiek dzieci, do którego przypisano średnią dobową ilość snu, średni czas aktywności oraz najlepszą porę kładzenia spać wraz ze wszystkimi niezbędnymi wskazówkami. 

Polecam Ci zapoznać się z pozostałymi artykułami dotyczącymi snu niemowląt, które mogą pomóc w walce o lepszy sen Ciebie i Twojego dziecka:


 Mam nadzieję, że ten schemat będzie dla Was pomocny!

6 komentarzy:

 1. Kochana Magda pomocy!!! Moja mała nie chce spać, oczywiście tylko przy cycu mamy, wiem to moja wina :( pamiętam, że wspominałaś, że też miałaś podobnie. Niestety mój szkrab zasypia przy cycu, jak się budzi w nocy to do cyca, w dzień tez przy cycu :( nue wiem jak sobie z tym teraz poradzić. Ma 5,5 msc. Zasypia albo ba rękach, albo przy cycu albo suszarka. Ratunku, bo oszaleje :( pomoz/ pomóżcie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, owszem, miałam to samo. Mała zasypiała TYLKO przy cycu, ewentualnie w wózku. W nocy karmiłam ją niezliczoną ilość razy. Bo chciała się przytulać. Twój maluch jest jeszcze malutki - to dobry czas na wprowadzenie zmian! Najważniejsze jest to, żebyś była KONSEKWENTNA! Żadna metoda nie przyniesie skutku, jeśli się złamiesz. Teraz pomyśl co jest dla Was najmniej uciążliwe. Może usypiać na rękach i stopniowo odkładać, bujać na poduszce, a w końcu tylko głaskać? Może ściągnąc aplikację z białym szumem (polecam baby sleep instant) albo kupić szumisia, który pomoże maluchowi spać? Jeśli chcesz oduczyć spania przy cycu, do czego też Cię zachęcam, bo będzie tylko gorzej, to znajdź metodę, którą maluch zaakceptuje. Może być ciężko na początku, zazwyczaj jest, ale nie poddawaj się! Jedno czego nie polecam to zostawianie dziecka samego w łóżeczku i czekanie, aż się wypłacze... Maluch płaczem wskazuje swoje potrzeby, i nie da się ukryć, że mama i jej bliskość to to, czego potrzebuje najbardziej. A jeśli karmienie piersią Ci aż tak nie przeszkadza, przy każdym usypianiu, to karm - dziecko na pewno będzie szczęśliwe, tylko później będzie ciężko go tego oduczyć. U nas udało się odstawić małą i nauczyć innego zasypiania - bujając ją w wózku. To też nie jest idealne rozwiązanie, w końcu nie zasypia samodzielnie, ale wolę tak, niż przy cycu ;) Powodzenia!

   Usuń
 2. Schemat bardzo pomocny bo sama ciągle zastanawiam się ile moja mała powinna spać. Ona śpi jak chce i jej plan dnia ciągle ulega poprawkom. Często długo się męczę zanim uda mi się ją uspać nie mówiąc a wprowadzanie tu pewnej rutyny jest dość czasochłonne
  . :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas też rutyna jest trudna do wprowadzenia, zazwyczaj mała jak była młodsza spała kiedy chciała, zero przewidywalności ;) Teraz już jest lepiej :)

   Usuń
 3. Córka koleżanki od urodzenia spała w dzien po pół godziny,a jak skończyła rok wogole w dzien nie spała. Tak miała i już. Hela jak skonczyla rok miala juz jedna, ale dłuższa drzemkę, teraz ma 21miesiecy i dalej śpi w dzien ok 2h. Tylko potem wieczorem ciężko jej zasnąć. A jak nie spi w dzien to wieczorem wystarczy 5min i spi:) A dziś wstalysmy o 10.40! Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też znam takie dzieci! Nie śpią i już. U nas też już jedna drzemka, ok. 2h. I mnie to pasuje, bo wreszcie zasypia normalnie ok 20 a nie, jak do tej pory, nawet po 22 ;) Pozdrawiamy!

   Usuń

TOP