Nocne pobudki – głód czy przyzwyczajenie?

Twoje dziecko budzi się w nocy z uporem maniaka? Zastanawiasz się, gdzie popełniasz błąd, że wciąż nie chce normalnie spać? Dziś prezentuję Wam artykuł napisany na podstawie tekstu  profesjonalnego konsultanta snu niemowląt. Porusza on kwestie, czy dziecko budzi się z głodu, czy przyzwyczajenia, jak to rozpoznać i jak walczyć ze zbyt częstymi pobudkami malucha.

Ciężko jest być konsekwentnym… chociażby w drzemkach dziennych, nie wspominając o śnie nocnym. Najważniejsze jest jednak to, żeby całą dobę wysyłać dziecku odpowiednie sygnały – że czas na sen. Najpierw jednak musimy wiedzieć, ile snu potrzebuje średnio dziecko w odpowiednim wieku.
 

Średni czas snu nocnego niemowląt w odniesieniu do ilości karmień

 
0-2 miesiące: karmienie co 2-3 godziny w dzień i w nocy (może to oznaczać nawet 5 karmień w ciągu nocy)
3 miesiące: 3 karmienia nocne (pojawia się pierwszy dłuższy okres snu, ok. 4 godzin)
4 miesiące: 2 karmienia nocne (najdłuższy czas snu to ok. 5 godzin)
5 miesięcy: 2 karmienia (sen przedłuża się do 6+ godzin)
6 miesięcy: 1 karmienie (dziecko śpi już 6/7 godzin bez przerwy. Żeby przedłużyć ten czas muszą być już dobrze wprowadzone pokarmy stałe – 3 w ciągu dnia oprócz mleka)
7 miesięcy: 1 karmienie, nieprzerwany sen 6/7+ godzin
8-9 miesięcy: mniej więcej w tym wieku średnio dzieci przestają jeść w nocy
10-12 miesięcy: może zdarzyć się potrzeba jedzenia w nocy, jednak większość dzieci jest już w stanie przespać całą noc.
 

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko budzi się z głodu czy z przyzwyczajenia? Zadaj sobie te pytania:

 
  • Czy Twoje dziecko je wystarczająco w ciągu dnia? Czasami dziecko przyzwyczaja się do spożywania większej ilości kalorii w ciągu nocy, co sprawia, że je mniej w dzień. Bardzo ważne jest, żeby odwrócić ten cykl.
  • Czy dziecko w nocy po jedzeniu szybko i łatwo zasypia z powrotem? Czasami, jeśli nocna pobudka wynika z przyzwyczajenia i nie ma nic wspólnego z głodem, dziecku trudno jest powrócić do snu.
  • Czy po jedzeniu dziecko przesypia 3/4 godziny? Jeśli najedzone dziecko budzi się co godzinę, masz w rękach egzemplarz, który budzi się z przyzwyczajenia.
  • Czy jeśli nie nakarmisz dziecka, nie przestaje ono płakać, nie może zasnąć i jest marudne? Jeśli tak, to prawdopodobnie potrzebuje ono jeszcze zjeść w nocy, bez względu na wiek.
  • Czy Twoje dziecko zasypia samodzielnie na noc? Jeśli tak, i jeśli śpi ładnie bez większych wymagań, w przypadki nocnej pobudki może być konieczne karmienie. 
  • Czy dziecko ma mniej niż 8/9 miesięcy? W tym wieku nocne karmienie jest zazwyczaj koniecznością.
Odpowiedziałaś sobie na wszystkie pytania? Prawdopodobnie już wiesz, czy Twoje dziecko budzi się z głodu, czy z przyzwyczajenia. Jeśli to pierwsza opcja, rozwiązanie jest proste – nakarm dziecko i rozkoszuj się błogim snem. Jeśli to przyzwyczajenie, droga do przespanych nocek będzie pewnie dość wyboista. Sama do tej pory z tym walczę, a mamy problemy ze snem od 3 miesiąca życia Mai. Budziła się z przyzwyczajenia co godzinę, do kiedy była karmiona piersią, czyli do 11 miesiąca życia. Pewnie udałoby się trochę polepszyć jakość naszego życia i snu, gdybyśmy byli bardziej konsekwentni.
 
Polecam zapoznać się z pozostałymi artykułami dotyczącymi snu niemowląt, które mogą pomóc Wam w walce o lepszy sen Was i Waszych dzieci:
 
 
Mam nadzieję, że przydadzą Wam się te informacje!

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ