1 lutego 2016

Nocne pobudki - głód czy przyzwyczajenie?


Twoje dziecko budzi się w nocy z uporem maniaka? Zastanawiasz się, gdzie popełniasz błąd, że wciąż nie chce normalnie spać? Dziś prezentuję Wam artykuł napisany na podstawie tekstu  profesjonalnego konsultanta snu niemowląt. Porusza on kwestie, czy dziecko budzi się z głodu, czy przyzwyczajenia, jak to rozpoznać i jak walczyć ze zbyt częstymi pobudkami malucha. 

Ciężko jest być konsekwentnym... chociażby w drzemkach dziennych, nie wspominając o śnie nocnym. Najważniejsze jest jednak to, żeby całą dobę wysyłać dziecku odpowiednie sygnały - że czas na sen. Najpierw jednak musimy wiedzieć, ile snu potrzebuje średnio dziecko w odpowiednim wieku.

Średni czas snu nocnego niemowląt w odniesieniu do ilości karmień


0-2 miesiące: karmienie co 2-3 godziny w dzień i w nocy (może to oznaczać nawet 5 karmień w ciągu nocy)
3 miesiące: 3 karmienia nocne (pojawia się pierwszy dłuższy okres snu, ok. 4 godzin)
4 miesiące: 2 karmienia nocne (najdłuższy czas snu to ok. 5 godzin)
5 miesięcy: 2 karmienia (sen przedłuża się do 6+ godzin)
6 miesięcy: 1 karmienie (dziecko śpi już 6/7 godzin bez przerwy. Żeby przedłużyć ten czas muszą być już dobrze wprowadzone pokarmy stałe - 3 w ciągu dnia oprócz mleka)
7 miesięcy: 1 karmienie, nieprzerwany sen 6/7+ godzin
8-9 miesięcy: mniej więcej w tym wieku średnio dzieci przestają jeść w nocy
10-12 miesięcy: może zdarzyć się potrzeba jedzenia w nocy, jednak większość dzieci jest już w stanie przespać całą noc.

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko budzi się z głodu czy z przyzwyczajenia? Zadaj sobie te pytania:


 • Czy Twoje dziecko je wystarczająco w ciągu dnia? Czasami dziecko przyzwyczaja się do spożywania większej ilości kalorii w ciągu nocy, co sprawia, że je mniej w dzień. Bardzo ważne jest, żeby odwrócić ten cykl.
 • Czy dziecko w nocy po jedzeniu szybko i łatwo zasypia z powrotem? Czasami, jeśli nocna pobudka wynika z przyzwyczajenia i nie ma nic wspólnego z głodem, dziecku trudno jest powrócić do snu.
 • Czy po jedzeniu dziecko przesypia 3/4 godziny? Jeśli najedzone dziecko budzi się co godzinę, masz w rękach egzemplarz, który budzi się z przyzwyczajenia.
 • Czy jeśli nie nakarmisz dziecka, nie przestaje ono płakać, nie może zasnąć i jest marudne? Jeśli tak, to prawdopodobnie potrzebuje ono jeszcze zjeść w nocy, bez względu na wiek.
 • Czy Twoje dziecko zasypia samodzielnie na noc? Jeśli tak, i jeśli śpi ładnie bez większych wymagań, w przypadki nocnej pobudki może być konieczne karmienie. 
 • Czy dziecko ma mniej niż 8/9 miesięcy? W tym wieku nocne karmienie jest zazwyczaj koniecznością.
Odpowiedziałaś sobie na wszystkie pytania? Prawdopodobnie już wiesz, czy Twoje dziecko budzi się z głodu, czy z przyzwyczajenia. Jeśli to pierwsza opcja, rozwiązanie jest proste - nakarm dziecko i rozkoszuj się błogim snem. Jeśli to przyzwyczajenie, droga do przespanych nocek będzie pewnie dość wyboista. Sama do tej pory z tym walczę, a mamy problemy ze snem od 3 miesiąca życia Mai. Budziła się z przyzwyczajenia co godzinę, do kiedy była karmiona piersią, czyli do 11 miesiąca życia. Pewnie udałoby się trochę polepszyć jakość naszego życia i snu, gdybyśmy byli bardziej konsekwentni.

Polecam zapoznać się z pozostałymi artykułami dotyczącymi snu niemowląt, które mogą pomóc Wam w walce o lepszy sen Was i Waszych dzieci:


Mam nadzieję, że przydadzą Wam się te informacje!

9 komentarzy:

 1. To ja mam pytanie przy okazji tematu:) moja Zosia w nocy nie Budzi się na jedzenie (ma trzy miesiące, od początku tak jest, na wadze przybiera rewelacyjnie:) z tym że zasypia pomiędzy 23-24. Śpi wtedy ciągiem do 6-8(różnie). Kapiemy ja między 19-20. Próbowaliśmy kłaść ja spać wcześniej około 21-22, ale kończyło się tym, że była to właściwie drzemka (30 minut - godzina) po czym pełna sił chce się bawić i i tak zasypia około tej 23-24. Ma ktoś tutaj jakieś rady, pomysły, sposoby na to żeby chodziła spać szybciej? Czy w jej wieku jest to w porządku? Mam obawy że jak będzie starsza taka godzina zasypiania jej zostanie:)
  Paulina:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas przez jakiś czas było podobnie, mała chodziła spać późno i koniec. Teraz też zasypia ok 22. Jeśli Wam to nie przeszkadza, to korzystajcie z przespanych nocek, przestawcie ją wtedy, kiedy będzie taka potrzeba. Zawsze się da. Chociaż mówi się, że tak małe dziecko powinno chodzić spać szybko. Do 20 max. Ale są różne dzieci, różnie reagują, nie każde wpisuje się w schemat. Jeśli chcecie ją przestawić, trzeba być konsekwentnym. A może za dużo śpi w ciągu dnia? O której kończy się ostatnia drzemka? W nocy, jeśli dziecko się obudzi, nie wolno jej rozbudzać bardziej, nie zabierać do pokoju, żeby się bawiła, nie zapalać świateł, tylko KONSEKWENTNIE usypiać. Trzeba uczyć dziecko, że noc to noc i nie ma zabawy. W końcu załapie. Ale to co napisałam, to rady ekspertów od snu niemowląt, których my sami nie potrafimy wprowadzić w życie... ;) Więc, wiesz... W każdym razie Wam życzę powodzenia :D

   Usuń
 2. W dzień właśnie śpi, wydaje mi się nie za dużo (chyba:) jedna taka główna drzemka 3 godziny około poludnia, czasami dłużej, i jeszcze dwie trzy drzemki, ale one trwają już różnie od pół godziny do 1,5h. A może to za dużo?:) ostatnia drzemka jest zazwyczaj około godziny przed końcowym jedzeniem i spaniem, jakaś godzina. dziękuję za rady, póki co będziemy korzystać, ale myślę że spróbuję powoli chociaż stopniowo kłaść Zosie wcześniej spać, mam nadzieję E konsekwencji mi nie zabraknie:) Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i Rady:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 3. Właśnie czytałam Twoje wcześniejsze wpisy, potem sama coś zaczęłam szukać o zasypianiu i się trochę zaczęłam martwić tym naszym późnym chodzeniem spać. No ale nic będziemy próbować:) pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. O proszę coś dla mnie. Sama wczoraj poczyniłam wpis w tej tematyce. Moje dziecko nie je w nocy od 3 miesiąca życia, ładnie spała przez kolejne 2 miesiące, a potem się posypało... Zaczynam pracę nad tym żeby przestała się budzić, ale wiem, że to nie będzie łatwe. Przede wszystkim chcę ją przyzwyczaić, żeby sama zasypiała, bo dotąd tylko rączki wchodziły w grę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aj to nocne spanie. Franek raz budzi się co chwilę, a raz potrafi przespać całą noc z jedną pobudką, ale to chyba ani głód, ani przyzwyczajenie tylko piciu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój syn ma rok i jeszcze nigdy nie przespał całej nocy, budzi się najmniej 3 razy i muszę go przystawić do piersi bo inaczej nie zaśnie. Pierwsza pobudka jest już pól godziny po uśpieniu. W ciągu dnia ma tylko jedną drzemkę 1,5 do 2 godzin zależy od dnia kąpiel jest o 20 i spać chodzi po 21 . Co zrobić żeby nie budził się w nocy ? Pomóżcie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja córka ma 15 miesięcy i też do tej pory się budzi... Historia identyczna jak nasza! Obawiam się, że nie znajdziecie recepty na ciągły sen... Każde dziecko jest inne i niestety wiele z nich budzi się dużo dłużej, niż piszą w książkach. U nas jakość snu poprawiło odstawienie od piersi, od kiedy się odzwyczaiła nie ma aż takiej potrzeby przytulania. Ale i tak, gdy się przebudzi, muszę ją przytulać, nie ma innej opcji.

   Usuń

TOP