23 maja 2017

Starsza siostra

starsza siostra

Jak to jest być starszą siostrą? Sama nie wiem i już nigdy się nie dowiem. Będzie mi jednak dane obserwować relacje moich dwóch córeczek, to, jak będzie tworzyła się ich więź i jak będą się wychowywać razem i obok siebie.

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz 'starsza siostra'? Strasznie jestem ciekawa, jak odbierają to ci, którzy te siostry mają bądź nimi są. Dla mnie to jednak tylko wyimaginowana sytuacja.

Najlepsza przyjaciółka. Wsparcie. Wspólne sekrety. Robienie żartów rodzicom. A w przyszłości najważniejsza osoba, świadkowa na ślubie i matka chrzestna dla dzieci.

Czy może inaczej?

Ta, która była pierwsza, po której trzeba donaszać ciuchy i tornistry? Kochana córeczka mamusi, skarżypyta, ta, co ma głupie koleżanki i bierze młodszą siostrę ze sobą na podwórko tylko za karę? Kłótliwa jędza, która zawsze wykorzystuje to, że jest trochę starsza i silniejsza?

Jak będzie, nie wiem, nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Czy będę obserwować dwie kochające się na zabój i zdolne do największych poświęceń dla siostry dziewczynki, czy tłukące się i nie mogące znaleźć wspólnego języka pannice? Może być różnie. Oczywiście wolałabym pierwszą opcję. A może, jak to w życiu, wszystko będzie się przeplatać?

Jedno wiem na pewno, więź między nimi tworzy się już teraz, gdy mała jest jeszcze w brzuchu. Widzę, jak starsza oczekuje na dzidzię. Widzę, jaka jest przejęta, gdy twierdzi, że będzie ją tuliła i mówiła 'Nie płacz. malutka'.

Nie mogę się już doczekać. Bycia mamą dwóch dziewczynek. Jakie by nie były.

starsza siostra
starsza siostra
starsza siostra
starsza siostra
starsza siostra
starsza siostra
starsza siostra
starsza siostra
starsza siostra
starsza siostra

22 komentarze:

 1. Sama jestem starszą siostrą - dwukrotnie - nie wiem co na to moje rodzeństwo, ale ja czekałam na każde z nich z utęsknieniem i do dziś tak jest

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam 27 lat i starszą siostrą jestem od niedawna, mam misję być najlepszą starszą siostrą na świecie :D

  Jestem też mamą i zastanawiam się jakby to było, gdyby mój syn miał rodzeństwo - to nie lada wyzwanie dla rodzica, aby żadne nie czuło się gorsze i przez to gorzej traktowało brata lub siostrę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Twoja córcia na pewno będzie wspaniałą starszą siostrą! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Klaudia Wnuk-Adamczyk23 maja 2017 13:16

  Nie mam starszego rodzeństwa. Za to jestem starszą siostrą trzech młodszych braci. Jestem takim rodzynkiem. Mam dobre relację z braćmi. Mam dwóch synów:) I widzę że jest między nimi relacja wspaniała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem starszą siostrą. Starszą o 11 lat. TO spora różnica wieku. Najpierw sprawowałam funkcję...niani, co w pewnym momencie stało się uciążliwe- w końcu wiek nastoletni rządzi się własnymi prawami. Teraz te relacje wyglądają już inaczej. Wspieramy się, doradzamy sobie choć jesteśmy zupełnie inne.

  OdpowiedzUsuń
 6. hm, u nas z tą więzią tak różowo nie jest. Między moimi córkami jest 3 lata różnicy. Nie dogadywały się nigdy i nie dogadują teraz. Mam nadzieję, że może kiedyś... Na razie spełnia się ten gorszy scenariusz. A też jak młodsza była w brzuszku wydawało się że tak ją pokocha. Czar prysł gdy tylko młodsza się urodziła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Divanaurlopie23 maja 2017 19:29

  mała jest przesłodka! A nadruk na bluzce świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi dane było być jedynaczką... zazdroszczę siostrom tej więzi i przyjaźni...

  OdpowiedzUsuń
 9. Czaderska ta koszulka i urocze fotki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. mamy wiele wspólnego! Ja też nie jestem starszą siostrą. Nawet młodszą nie jestem. Bratem młodszym jestem za to i powiem Ci, że miałem przerąbane..:P delikatnie mówiąc.

  OdpowiedzUsuń
 11. Katarzyna Mirek24 maja 2017 20:56

  Bluzka boska :-) ciekawe jak to będzie u Was, bo u nas trochę trwało zanim chłopcy stworzyli miedzy sobą fajną, braterska więź

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jestem jedynaczka więc nie wiem jak to jest i planuje aby moja córka także była jedynaczka. A jak będzie u Ciebie to się okaże. Powodzenia. I świetną koszulka

  OdpowiedzUsuń
 13. Sabina Pietraszek24 maja 2017 22:27

  Jestem jedynaczką, ale zawsze chciałam mieć starsze rodzeństwo. A najlepiej starszą siostrę no ale wyszło jak wyszło. Moja córka tak samo jest jedynaczką i mimo wszystko nie planujemy tego zmienić. Pies musi wystarczyć za siostrę lub brata :D

  www.worldbysabina.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Żyć nie umierać24 maja 2017 22:48

  Fajnie jest być starszą siostrą. I prawą ręką swojej mamy :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Katarzyna Wójcik Respendowicz25 maja 2017 06:51

  Być starszą siostrą to niewątpliwie wyzwanie:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mea Culpa/ Z książką do łóżka25 maja 2017 08:36

  Ja akurat jestem starszą siostrą. I więź między nami zmieniała się wraz z wiekiem. Na początku (przyznam się bez bicia) była nienawiść. Byłam zazdrosna jako dziecko, jako dorosła kobieta bardzo żałuję, że potrafiłam jej powiedzieć, że ją nienawidzę i żałuję, że się urodziła. W obecnych czasach więź się trochę ociepliła. Choć od zawsze (nawet jak osobiście źle ją traktowałam, a ona mnie) byłam gotowa za nią wszystkich pozabijać, jeśli zrobią coś przeciwko niej :)

  Mam nadzieję, że u Ciebie będzie po prostu raj :) A córeczkę masz śliczną! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja jestem jedynaczką więc nie mam pojęcia jak to jest :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Jestem jedyną dziewczyną w rodzinie. Reszta same chłopaki. Mam dwie córki, od początku starsza chodziła ze mna do lekarza, na USG a kiedy sie poznały w szpitalu... To był najpiękniejszy moment w moim życiu. 💜 co bedzie za 10 lat? Nie wiem. Napewno będzie ciekawie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 19. Mi się zrealizowała opcja: 2 bardzo czulych i kochających się braci. Oczywiście szturchańce i przepychanki są, ale częściej wspólna zabawa i śmiechy

  OdpowiedzUsuń
 20. Moja córka marzy o byciu starszą siostrą, z miejsca kupiłabym jej tę cudną bluzkę :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Starszą siostrą nigdy nie byłam, ale mam starszą siostrę. Jest między nami 10 lat różnicy, ale uważam, że to właśnie nas uchowało od kłótni. Teraz moja siostra ma trzy córki i one kłócą się między sobą jak szalone :) ale taki wiek i myślę, że to nieuniknione :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Majac dwóch strszych braci nie maarzyłam nigdy o siostrze. Sama nie wiem, dlaczego. ALe gdyby już tam pomarzyc to chyba to ja wolałabym być tą starszą.

  OdpowiedzUsuń

TOP