Moczenie nocne – jak mam pomóc mojemu dziecku?

Wyobraź sobie, że nie panujesz nad swoim ciałem. Że ono robi co chce, nie pytając Cię o zdanie. Brzmi to okropnie, prawda? A teraz wyobraź sobie, co w takiej sytuacji może czuć dziecko. Strach, zawstydzenie, zażenowanie? Zachwiane poczucie bezpieczeństwa ze strony czegoś, co należy tylko do niego. Moczenie nocne. To problem większej ilości dzieci, niż nam się wydaje. Problem ich rodzin. Problem, który można i TRZEBA rozwiązać. Jakie kroki podjąć, żeby pomóc dziecku z problemem moczenia nocnego? Co należy wiedzieć? Dowiesz się już za chwilę!

Czym jest i z czego się bierze moczenie nocne?

Moczenie nocne to występujące u dzieci w trakcie snu nieświadome oddawanie moczu. Mówimy o nim wtedy, gdy dziecko jest już odpieluchowane , gdy ukończyło 5 rok życia i występuje częściej niż dwa razy w tygodniu. W prawidłowym rozwoju dziecko uczy się kontrolować oddawanie moczu w ciągu dnia w wieku 2-4 lat, a w nocy do ukończenia lat 5.

W Polsce aż 300-400 tysięcy dzieci ma problem z moczeniem nocnym, a na świecie ta liczba oscyluje w granicach 100 milionów! Przyczyn moczenia nocnego może być wiele, począwszy od czynników psychologicznych, przez fizjologiczne, na genetycznych kończąc.

Moczenie nocne to problem nie tylko dziecka, to trudność natury psychologicznej dla całej jego rodziny. Dziecko moczące się w nocy jest często zestresowane, niespokojne, co może mieć długotrwałe konsekwencje w postaci zaburzeń emocjonalnych i psychogennych. Jako rodzice nie możemy bagatelizować tego problemu! Wymówka, że dziecko z tego wyrośnie, jest w tym przypadku szczególnie niewłaściwa! Trzeba działać, a wizyta u lekarza specjalisty jest nieodzowna!

Moczenie nocne - jak mam pomóc mojemu dziecku
Moczenie nocne - jak pomóc dziecku

 

Co zrobić przed wizytą u lekarza?

Bardzo ważne jest przygotowanie się do wizyty u specjalisty. Żeby diagnostyka była sprawna i trafna, musimy dostarczyć lekarzowi dokładnego wywiadu. Często sami nie wiemy, czy przypadki moczenia nocnego zdarzały się w najbliższej rodzinie, a warto tę wiedzę uzupełnić (żeby potwierdzić lub wykluczyć czynniki genetyczne). Jeśli problem jest fizjologiczny, bardzo pomoże nam tak zwany dzienniczek mikcji, bez którego wręcz możemy zostać odesłani z kwitkiem.

Dzienniczek mikcji jest dokładną obserwacją (przez 4 dni lub 2 weekendy) ilości spożywanych płynów (także zup, jogurtów, itp.) wraz z zapisywaniem objętości wydalanego moczu. Taki dziennik pozwala lekarzowi ocenić pracę pęcherza i ułatwia diagnozę.

Oprócz dziennika mikcji możemy zostać poproszeni o prowadzenie przez dwa tygodnie karty obserwacji dziecka moczącego się w nocy. Jest ona już znacznie bardziej szczegółowa.

Więcej informacji, wzór dzienniczka mikcji i kalendarza moczenia oraz całą kopalnię porad dotyczących moczenia nocnego znajdziesz na stronie SuchyPoranek.pl – tam poszukaj odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Dzienniczek mikcji i kalendarz moczenia są dodatkowo dostępne jako aplikacja mobilna w formie interaktywnej gry – możemy w niej zaangażować dziecko w rozwiązywanie tego rodzinnego problemu.

Dodatkowo, od 23 maja do 6 czerwca na stronie SuchyPoranek.pl można zadać pytania ekspertowi poprzez Poradnię Online. Na żywo ekspert będzie odpowiadał na pytania jeszcze 2 i 6 czerwca w godzinach 12-14 i 19-21, ale odpowie też na wszystkie pytania zostawione przez internautów na stronie.

Moczenie nocne - jak pomóc dziecku
Moczenie nocne - jak pomóc dziecku
Moczenie nocne - jak pomóc dziecku
Moczenie nocne - jak pomóc dziecku
Moczenie nocne - jak pomóc dziecku
Moczenie nocne - jak pomóc dziecku

 

Jak wspomóc dziecko z problemem moczenia nocnego?

Wspieraj, tłumacz, bądź dla dziecka! Moczenie nocne to nie jego wina!

 

Jak możemy przeczytać na stronie SuchyPoranek

Pierwsza i najważniejsza zasada to przede wszystkim pamiętać, że moczenie nie jest winą dziecka, dlatego nie należy go z tego powodu karać, wyśmiewać i poniżać. Dziecko wymaga konsultacji lekarskiej oraz uświadomienia istotny problemu, pokazania, że nie jest z nim samo. Głównym zadaniem rodziców jest bezwarunkowe okazywanie miłości, wsparcia, dowartościowywanie, motywowanie (kalendarzyk nocy suchych i mokrych, system nagród), przedstawienie sposobów rozwiązania problemu (bajki terapeutyczne), pokazanie celu i wspólne do niego dążenie. Rodzic jako przyjaciel i drogowskaz jest kluczem do sukcesu terapeutycznego i szczęścia dziecka.

Jeśli masz podobny kłopot, wiedz, że nie jesteście z nim sami! Budowanie świadomości problemu jakim jest moczenie nocne u dzieci jest niezwykle istotne, a edukacja rodziców w tym zakresie konieczna! Działaj, bo możesz. Działaj, bo musisz. Działaj, bo przecież chcesz pomóc swojemu dziecku.

 
Moczenie nocne - jak pomóc dziecku
Moczenie nocne - jak pomóc dziecku