Co po macierzyńskim? Doradca zawodowy podpowiada

Co z moją ścieżką zawodową po urlopie macierzyńskim? Czy mam wrócić do starej pracy, poszukać czegoś nowego czy może spróbować rozkręcić własny interes? Te pytania zapewne pojawiają się w głowie niejednej mamy na urlopie macierzyńskim. Zapraszam Cię do przeczytania wpisu przygotowanego przez doradcę zawodowego – Krystynę Polek z bloga krystynapolek.pl . Podpowiada ona co robić i jakie opcje rozważyć, gdy macierzyński dobiega końca. Oto Twoja porcja motywacji, mamusiu!

 Co dalej? Co teraz?

 

Pytania, które zaczynają się pojawiać w Twojej głowie w pewnym momencie urlopu macierzyńskiego. Wszystko zależy od tego, w jakim momencie swojej kariery zawodowej ten urlop zaczęłaś. Bo dobrze jest być w domu z dzieckiem, patrzeć na jego rozwój, jednak przyjdzie taki moment, kiedy prawdopodobnie będziesz musiała powrócić do pracy by pomyśleć o dalekiej przyszłości (czytaj emerytura).

Co tak naprawdę sprawia, że pojawiają się lęki przed jakąkolwiek aktywnością zawodową?

  • brak chęci powrotu do pracy na etat. Być może ostatnia praca wiązała się z obowiązkami, których nie byłaś w stanie realizować, być może miałaś problemy z szefem lub współpracownikami. A może dlatego, że teraz tak modna jest praca jako freelancer. Jednak prawda jest taka, że praca na etat daje bezpieczeństwo i gwarancję stałego dochodu. 
  • boisz się,  że nie dasz sobie rady. Powrót do pracy dla mamy, która niedawno urodziła dziecko bardzo często wiąże się ze stresem. Powoduje go nie tylko rozłąka z maluchem, ale także fakt, że po długim czasie trzeba się zmierzyć z nowymi obowiązkami, nauczyć czegoś nowego lub przystosować do zmian, które zostały wprowadzone podczas nieobecności w firmie.
 

Lęk ten jest jednak bezpodstawny, bowiem bardzo często nie jesteś świadoma co tak naprawdę dało Tobie macierzyństwo, jakie umiejętności rozwinęłaś w tym czasie, tak ważne również w życiu zawodowym.

Dzięki pojawieniu się w Twoim życiu dziecka, rodzicielstwo rozwinęło w Tobie cechy ukryte lub spychane na dalszy tor. Myślę, że każda Mama przyzna mi, że dzięki dzieciom nauczyły się nowych funkcji!

Funkcji i umiejętności przydatnych także w pracy zawodowej! Bowiem już niejeden Pracodawca potwierdził, że Pracownik: Kobieta/Mama to najbardziej efektywny członek zespołu!

Mama to przede wszystkim – Kobieta zorganizowana

  1. Wykonuje kilka rzeczy na raz. Podobno nie jest możliwe skupić się w 100 procentach jednocześnie na kilku realizowanych czynnościach. Ale skupienie uwagi w tym samym czasie na kilku zadaniach, bez względu na wielkość zaangażowania to już mistrzostwo. Ja np. w ciągu jednej godziny wstawiam pranie, przygotowuję obiad, podlewam kwiaty, rozmawiam z synem i prasuję. Jakie zatem cechy rozwija w nas macierzyństwo? Skupienie uwagi, wielozadaniowość, spostrzegawczość.
  2. Mistrzyni w planowaniu: czyż nie jest to funkcja bardzo przydatna przy posiadaniu dziecka? Zaplanowanie weekendowej wycieczki (zwiedzanie, karmienie, a w porze drzemki przemieszczanie się autem lub wózkiem z jednego miejsca na drugie). Czy bardziej przyziemne sprawy, jak zaplanowanie obiadów na cały tydzień, przygotowanie ciuszków dla dziecka do przedszkola lub niani, zakupy – listę spisuję na cały tydzień. Co najważniejsze, rozwinęłam umiejętność oddzielania SPRAW WAŻNYCH OD MNIEJ WAŻNYCH. Kobiety, nawet nie wiecie, nie uświadamiacie sobie jakimi jesteście specjalistkami od analizy SWOT (silne i słabe strony, możliwości i zagrożenia) swoich umiejętności i podejmowanych działań.
  3. Cierpliwa, spokojna, opanowana… Ja osobiście przerabiałam już  ratowanie życia dziecka np. przed zakrztuszeniem się, a także awantury na placu zabaw o samochodzik. Umie też zachować się w sytuacji stresującej, opanować problemy z jedzeniem, apetytem. Wiem, że w takich sytuacjach umiem zachować zimną krew, emocje przychodzą po fakcie…
  4. Myśli i pomysły przelewa na papier – matki bardzo często zostają blogerkami. I bardzo dobrze! Jest to świetny sposób na rozwój osobisty, o czym już kiedyś wspominałam w moich innych postach. Umiejętność pisania ciekawych tekstów nie przychodzi sama z siebie, można ją rozwinąć poprzez długotrwałe pisanie. Ponadto rozwija się inne umiejętności, np. techniczne, obsługi programu do obrabiania zdjęć lub marketing internetowy, by bloga wypromować. Kolejny etap to już tylko praca jako freelancer w zakresie copywriterskim.
  5. Umiejętność negocjacji – na przykład z dzieckiem o zabawkę w sklepie, a co za tym idzie z firmą współpracującą z Tobą zawodowo. Umiejętność ta jest zdecydowanie przydatna w pracy zawodowej na stanowiskach biurowych!
Co po macierzyńskim?

Co daje powrót do pracy?

 

Na powrocie kobiety do pracy może zyskać cała rodzina.

Mama:
– zaczyna się rozwijać zawodowo;
– wychodzi ze świata dziecięcego do świata ludzi;
– zaczyna dbać o siebie w końcu wychodząc z domu – dresy nie zawsze pasują;
– spełnia się i realizuje, być może rozwija swoje pasje;
– jest bardziej zorganizowana planując zakupy, robiąc obiady i jednocześnie pracując zawodowo

Dziecko:
– staje się bardziej samodzielne
– zdobywa nowe doświadczenia
– ma kontakt z rówieśnikami co pozwala mu rozwijać się społecznie
– ma kontakt z innymi członkami rodziny np. z tatą, babcią…

Rodzina:
– poprawa budżetu domowego
– poprawa relacji, jeżeli miewasz pretensję do partnera, że Ty tylko siedzisz w domu lub gdy partner ma pretensje do Ciebie, że tylko on zarabia. Jeżeli na tym gruncie rodzą się konflikty to warto rozważyć i przedyskutować rozdzielenie obowiązków, dbania o dom i finanse.

Ważne, by decyzja powrotu do pracy była akceptowana przez całą rodzinę, by Mama miała wsparcie i pomoc w realizowaniu domowych obowiązków w Tacie.

Co zatem możesz zrobić po urlopie macierzyńskim? 

 

Przede wszystkim zacznij myśleć o tym już teraz, w trakcie urlopu.

– powrót na poprzednie stanowisko pracy

 

Być może masz możliwość powrotu do Firmy, w której wcześniej pracowałaś. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli czułaś się tam dobrze ale też dobre na początek nowej kariery zawodowej. Na wdrożenie się do życia zawodowego. Po etapie wdrożenia możesz przecież zacząć oszukiwać nowej lepszej dla siebie pracy.

– szukanie pracy samodzielnie

 

Jeżeli takiej możliwości nie masz, to już teraz zacznij rozglądać się za ofertami pracy. Kiedy dziecko śpi przeglądaj oferty Firm, w których chciałabyś pracować, by rozeznać się na co będziesz miałą szansę aplikować.

– kursy, szkolenia

 

Jeżeli brakuje Ci umiejętności czy kwalifikacji niezbędnych do zmiany stanowiska pracy, to pomyśl o kursach/szkoleniach, które możesz już teraz kończyć np. online.

– rejestracja w PUP, pomoc specjalistów

 

Rejestracja w PUP i korzystanie z USŁUG specjalistów to kolejna opcja na szukanie pracy. Rejestrując się w urzędzie pracy być może nabywasz prawo do zasiłku dla osoby bezrobotne. Możesz również skorzystać z różnych form wsparcia takich jak napisanie CV, szkolenie, staż czy dotacja na własny biznes. Bo może myślisz o własnej działalności gospodarczej. Dowiesz się o bezpłatnych szkoleniach i kursach organizowanych w ramach projektów unijnych przez różne instytucje i jednostki kształcące.

– otworzenie własnej działalności gospodarczej, korzystając np. z dotacji z PUP lub dotacji unijnych

 

Jeśli masz świetny pomysł już teraz stwórz swój biznes plan. Są ludzie i środki, które Ci pomogą~!

Pomyśl, co chcesz robić po urlopie macierzyńskim!

Dlaczego tak do Ciebie piszę?

Jako doradca zawodowy, która w swoim doświadczeniu zawodowym spotkała niejednokrotnie kobiety po długotrwałym pozostawaniu w domu, muszę Ciebie przestrzec, że im dłuższy brak aktywności zawodowej tym trudniej jest się odnaleźć na rynku pracy czyli w sferze zawodowej. Czasami do tego dochodzą tragedie rodzinne (rozwód, a co za tym idzie, brak jakiegokolwiek dochodu) i to odnalezienie się staje się niemożliwe. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z specjalisty: psychologa czy psychiatry i nie bój się tej pomocy!

Przede wszystkim życzę powodzenia w podjęciu odpowiedniej decyzji – ustalenia zawodowego celu oraz określenia działań potrzebnych do jego realizacji.

Zacznij już o tym myśleć, zastanów się, co chcesz robić i na podstawie tej decyzji zaplanuj kolejne działania.

Co po macierzyńskim?
——————-

Wpis specjalnie dla nas przygotowała

 

Krystyna Polek z bloga krystynapolek.pl

 
 
Specjalizuje się w doradztwie personalnym, komunikacji interpersonalnej, a przede wszystkim rekrutacji, rozwoju zawodowym, motywowaniu. Posiada doświadczenie zawodowe jako doradca zawodowy, koordynator, w pisaniu oraz realizacji projektów unijnych, pracownik ds. personalnych, trener, wykładowca. Prywatnie realna optymistka, matka syna i kota, pasjonatka ludzi. 
 
Na blogu krystynapolek.pl pisze o różnych formach i rodzajach motywacji, jej wpływie na rozwój osobisty i zawodowy człowieka. Dzieli się wiedzą z zakresu rynku pracy, metod odnalezienia się na nim a przede wszystkim wyznaczania sobie celów zawodowych.

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ