Filmy, które pomagają oswoić niepełnosprawność

Niepełnosprawność to trudny, dla wielu przykry temat, który jednak coraz częściej jest poruszany w różnych środowiskach, w tym w mediach. W ramach akcji społecznej #niepełnoSPRAWNI organizowanej przez dwie wspaniałe dziewczyny, Monikę i Karolinę – postanowiłam poruszyć ten temat i przedstawić 8 filmów o niepełnosprawności, które jednak nie są smutne, a pokrzepiające i optymistyczne. Każdy powinien je zobaczyć!

Nietykalni

Mój absolutny numer jeden to francuska produkcja Nietykalni. Niesamowicie pozytywny, mimo bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej, w jakiej znajduje się główny bohater. Film o czerpaniu radości z życia mimo wszystko, o uniwersalnych prawdach, o przełamywaniu konwenansów. Jeden z najlepszych filmów jakie widziałam w życiu.

Chce się żyć

Bardzo dobry polski film Macieja Pieprzycy, historia chorego na porażenie mózgowe chłopaka, który dzielnie zmaga się ze swoją niepełnosprawnością i walczy o normalne życie. Bez fałszywej litości reżyser pochyla się nad niepełnosprawnością, która tu jest kolejną dużą, ale nie niemożliwą przeszkodą do pokonania.

Ze wszystkich sił

Słynna historia ojca i chorego na porażenie mózgowe syna, którzy na przekór wszystkiemu postanawiają wspólnie wziąć udział… w najbardziej morderczym wyścigu Ironman. O sile ducha, ciała i relacji.

Motyl i skafander

To film niezwykły i poruszający, co ważne, oparty na faktach. Historia francuskiego redaktora, który porozumiewa się ze światem za pomocą… mrugnięć powieką, w ten sposób też stara się ‘spisać’ swoje wspomnienia. Niesamowita narracja pozwala choć trochę zrozumieć położenie chorego i sprawia, że film na długo zostaje w pamięci.

Sztuka latania

Film o przyjaźni, pasji, marzeniach i dążeniu do ich spełnienia. Bohaterowie – malarz pragnący zbudować swoją własną maszynę do latania i dotknięta chorobą odbierającą jej władzę w mięśniach młoda kobieta – poznają się przez przypadek. Szybko się zaprzyjaźniają, zupełnie różne marzenia zamieniając na wspólne.

Ja też

Film poruszający tematykę zespołu Downa, piękny, odważny, bardzo pozytywny. Daniel, główny bohater, ma 34 lata i zespół Downa. Ma też to, co mają jego zdrowi rówieśnicy – wyższe wykształcenie i pracę. Brakuje mu tylko miłości. To pełna humoru historia, trochę kontrowersyjna, ale na pewno na długo pozostająca w pamięci.

Zanim się pojawiłeś

Ekranizacja słynnej powieści Jojo Mojes. Historia miłości – trudnej, pełnej sprzeczności i wybojów. Młoda kobieta zostaje opiekunką sparaliżowanego w wyniku wypadku mężczyzny, który przez to, co go spotkało stał się cyniczny i oschły. Powoli jednak przełamuje lody i dociera do serca chłopaka, tego bez nadziei na lepsze jutro. Prawdziwy wyciskacz łez.

Trzy kroki od siebie

To nowość – w polskich kinach pojawi się dopiero 10 maja 2019 roku. Szczególnie mi bliska tematyka – porusza bowiem temat mukowiscydozy i opowiada historię dwóch młodziutkich osób cierpiących na tę bezlitosną chorobę. Stella i Will zakochują się w sobie, ale… przez chorobę nie mogą zbliżać się do siebie na odległość mniejszą niż trzy kroki. Chorzy na mukowiscydozę powinni unikać kontaktu ze względu na możliwość wystąpienia u nich mogących wywołać groźne powikłania zakażeń krzyżowych. Historia poruszająca i wzruszająca.


Znasz inne filmy o niepełnosprawności? Jakie wrażenie na Tobie robią? Chętnie poznam Twoją opinię!

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ