sposoby na oszczedzanie
 
 

Pewnie co niektórzy po zobaczeniu takiego tytułu wpisu u mnie wybuchną gromkim śmiechem. Ale ja naprawdę umiem oszczędzać! Tylko krótkoterminowo, a później jeszcze bardziej lubię wydawać 😉 Mam jednak sprawdzone sposoby na oszczędzanie. Nie są nudne i sztampowe. Zobacz, jak zaoszczędzić parę groszy w ciekawy sposób! Przekonaj się też, w jaki sposób bezboleśnie odłożyłam około 2 500 zł w niewiele więcej niż 3 miesiące.

Oszczędzanie tradycyjne

 
Czyli żywa kasa w Twoich rękach. Co zrobić, by zatrzymać ją na dłużej? Oto moje sposoby!
 

Świnka skarbonka mówi: NIE PRZEKLINAJ!

 
Skarbonka to najbardziej popularny sposób oszczędzania bezpośredniego bez udziału banków. Polecam kupno takiej bez otworu na dole, żeby utrudnić sobie ewentualne pożyczki 😉 Ja w ten sposób oszczędzałam na swój wkład na nasze wesele. Udało się, uzbierała się niezła sumka, a ile radochy było przy liczeniu! Można też odkładać pieniądze do skarbonki za każde przewinienie – czyli piątak za jedno przekleństwo albo za podjadanie po 19 😉 Oprócz tego, że zbieramy pieniądze, to pracujemy też nad swoim charakterem!
 

Cotygodniowa kaskada

 
To też oszczędzanie do skarbonki lub słoika, ale zakładające wrzucanie konkretnej kwoty co tydzień. Może być to ta sama kwota za każdym razem (czyli takie skarbonkowe kieszonkowe), ja jednak trafiłam na super sposób oszczędzania kaskadowego, który zakłada odkładanie co tydzień kwoty powiększonej o złotówkę. Pierwszego tygodnia odkładamy 1 zł, drugiego 2 zł, dziesiątego 10 zł, i tak  dalej przez cały rok. Na koniec mamy aż 1378 zł!

 

Ja odkładam w ten sposób i w skarbonce mam już około 800 zł!

 
Sprawdzone sposoby na oszczędzanie
 

Wykorzystanie funkcji swojego konta internetowego

 
Ja w ten sposób ‘odkładam’ pewien procent za każdą transakcję dokonaną na moim rachunku. Można tu ustawić dowolną kwotę. Do tego 20 dnia miesiąca z mojego rachunku na mój cel automatycznie przelewa się pewna kwota, powiedzmy, kwota moich statystycznych zakupów w Biedronce 😉 Wpłata dokonuje się automatycznie na rachunek oszczędnościowy. W ten sposób w trzy miesiące do uzbieranych w skarbonce 800 zł doszły… prawie 2000! Muszę przyznać, że prawie w ogóle nie dokonuję transakcji gotówkowych, nawet w sklepach zazwyczaj płacę kartą, rachunki też płacę przelewem, często kupuję przez internet… i te wszystkie procenty zamieniły się w taką kwotę! A ja nie zauważyłam wypływu środków, bo przy każdej transakcji były to niewielkie kwoty. Ta opcja to Cele, niegdyś Regularne Oszczędzanie, i jest dostępna w mBanku 🙂 
 
A teraz wyszperałam super opcję przy produktach bankowych, gdzie można zgarnąć kasę i BONY DO BIEDRONKI 🙂

 

BGŻ BNP Paribas – karta kredytowa z bonem do Biedronki

– do 300 zł na zakupy w sieci logo biedronka
– 5000 punktów mamBONUS
– nagrody z katalogu mamBONUS

 

Akcja ważna do 31.01.2019 r.

Szczegóły w regulaminach: Do 300 zł na zakupy w sklepach Biedronka z kartą kredytową, PROGRAM LOJALNOŚCIOWY mamBONUS, 5000 punktów na start.

Sprzedaż premiowa „Do 300 zł na zakupy w sklepach Biedronka z kartą kredytową” dotyczy osób, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawarcia umowy o kartę, nie miały zawartej innej umowy o kartę z Bankiem.

 
Chcesz tę kartę lub chcesz poznać szczegóły? Kliknij TUTAJ.

 

new ApWidget({ creation_key: “5VB8UNuD”, ad_surface_key: “cA84XzFT”, label: “” });

W ogóle produkty bankowe to fajna sprawa, jeśli im się bliżej przyjrzeć. Można na nich sporo zarobić ‘przy okazji’. W poniższej tabeli znajdziesz bankowe bestsellery, gwarantujące ciekawe korzyści, na przykład bon do Zalando 🙂

 

new AgoraPerformanceRankingWidget({“ranking_key”:”IJaBrIkQ”,”width”:”700″,”size”:”Normal”,”template”:”Default”,”ad_surface_key”:”cA84XzFT”});

 

Lokaty

 
To dobry sposób na ‘zamrożenie’ gotówki, której po prostu nie chcesz przepuścić. Umówmy się, oprocentowanie na poziomie 1 a nawet 2% to kiepska pokusa, ale przynajmniej masz kasę w bezpiecznym miejscu i nie kusi Cię, żeby ją wydawać. Chociaż ostatnio znalazłam jedną możliwość w BGŻ Optima, z której sama zamierzam skorzystać – lokata Bezkarna o świetnym oprocentowaniu – 3,5% dla nowych klientów. Też chcesz z niej skorzystać? Kliknij TUTAJ.

 

A tutaj możesz zerknąć na ranking najlepszych lokat bankowych na ten moment. Warto czasem poszukać, bo standardowa, na przykład w moim banku, daje tylko 0,8% w ciągu 3 lub 6 miesięcy, a nawet roku. Inne mogą wygenerować aż 4% oszczędności!

 

new AgoraPerformanceRankingWidget({“ranking_key”:”EnKio7Li”,”width”:”700″,”size”:”Normal”,”template”:”Default”,”ad_surface_key”:”cA84XzFT”});

Oszczędzanie ‘przy okazji’

 
Czyli rób zakupy i wykonuj codziennie czynności ŚWIADOMIE.
 

Co masz w lodówce i zamrażarce?

 
Planuj to, co będziecie jeść! To naprawdę minimalizuje wydatki na jedzenie. Najwięcej zmarnowanych pieniędzy to te, które wyrzucamy do śmieci wraz z produktami spożywczymi. Założę się, że nie lubisz wyrzucać jedzenia i za każdym razem, gdy Ci się to zdarza czujesz wyrzuty sumienia. Dlatego raz w tygodniu zobacz, co masz w lodówce, zaplanuj to, co będziecie jeść w przyszłym tygodniu wykorzystując to, co już masz. Zostało Ci trochę brokuła i kukurydzy? Ugotuj ryż i zrób sałatkę śmieciucha! Nie czekaj, aż produkty się zepsują i będą nadawały się tylko na śmietnik.
 
Zrób listę tego, co masz w zamrażarce! To też usprawnia zakupy i pomaga je planować. Ja często kupuję coś w promocji, potem to mrożę i wykorzystuję później. Kiedyś często o tym zapominałam, dziś spisuję zawartość zamrażarki i nie robię absurdalnych zapasów. Wydaję dzięki temu mniej pieniędzy i planuję nasze posiłki dużo bardziej świadomie.
 

Zakupy online

 
Uwielbiam zakupy! Czy to te stacjonarne, czy w sieci. Spożywcze też, nic nie relaksuje mnie bardziej niż samotny wypad do Biedry 😉 Czasem jednak duuuużo wygodniej jest zamówić spożywkę do domu. Po zaplanowaniu posiłków na cały tydzień wyskakuję na zakupy w sieci 🙂 I nie muszę taszczyć ciężkich toreb, zawsze zamawiam też do domu zapas wody i mleka, uzupełniam też chemię gospodarczą. Jakim cudem w ten sposób oszczędzam? Ano, nie ulegam pokusom czającym się na sklepowych półkach! Ile razy będąc w sklepie po chleb i pomidory wracasz z dwiema siatami i wywieszonym językiem? No właśnie 😉 Zakupy online to znacznie mniejsze ryzyko – kupujesz tylko to, czego potrzebujesz. 
 
W Szczecinie zakupy dowozi Tesco i Piotr i Paweł, a w Polsce popularne jest też Frisco. Dziękuję niebiosom za to, że mieszkam w dużym mieście i mam możliwość zamawiania produktów spożywczych online, naprawdę! A, i jeszcze jedno, niektórzy mówią, że niefajnie robić takie zakupy, bo przywiozą nam zwiędłe warzywa czy nieświeże mięso. Mnie się to nigdy jednak nie przytrafiło. 
 
Sprawdzone sposoby na oszczędzanie
 

Wyłączanie nieużywanych sprzętów z prądu

 
Wiem, trąbienia o ekologii jest wokół mnóstwo i może to już przyprawiać o ból głowy. Tak samo zresztą jak paplanie o pieniądzach. Ale jeśli o Twoje pieniądze chodzi, to chyba ciekawy temat, prawda? Nie zauważysz tutaj kolosalnych oszczędności, ale rocznie jakaś kwota z Twoich działań już się uzbiera – wyłączaj ładowarki z prądu, wyłączaj nieużywane sprzęty, nie zostawiaj zapalonego światła i zakręcaj wodę. Tak wiele i tak niewiele 😉 Oprócz oszczędności dbasz też o środowisko!
 
To tyle! A Ty, jaki masz sposób na oszczędzanie?

 

Nie martw się o aktualność tego wpisu, jest na bieżąco aktualizowany 🙂

sprytna mama blog

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ